Cumhuriyet Halk Partisi CHP Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle TBMM’ne sunduğu yazılı soru önergesi ile Katarlıların, Eskişehir’den satın aldıkları 423 bin metrekare taşınmazın ayrıntılarını sordu. 

Dr. Jale Nur Süllü,  son günlerde Kanal İstanbul vesilesi ile sıkça gündeme gelen Katarlıların aldıkları taşınmazların, İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu‘nun Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a sunduğu soru önergesine gelen cevapla, boyutlarının, gözler önüne serildiğini söyledi.  Bakanlığın, Arapların Türkiye’de 2003 yılından bu yana edindiği taşınmazlarla ilgili açıklamasında, Katarlıların,  Eskişehir’de 423 bin metrekare arazi satın aldıklarını öğrenmekten, endişe duyduğunu belirten Süllü, durumun merak uyandırdığını ekledi.

 Süllü, şehrimizde Kanal İstanbul benzeri çılgın projeler ile karşılaşmamak ve rant uğruna olası talanlarla huzurumuzun bozulmasını önlemek için, Katarlıların edindikleri taşınmazların bilgilerinin,  kamuoyu ile paylaşılması gerektiğini dile getirdi. Katarlıların topladığı arazilerin hangi bölgelerde bulunduğunu, vasfını,  imar durumlarını, şahıslar mı yoksa şirketler mi tarafından alındığını, Çevre ve Şehircilik Bakanına verdiği yazılı önerge ile sorduğunu açıklayan Süllü, şehrimizin geleceği ile ilgili tasarruflardan,  Eskişehirlilerimizin haberdar olması gerektiğini söyledi.