Türk Eğitim Sen Eskişehir 1 No’lu Şube Başkanı Kamuran Arıkan, kayıt parası alınması konusunda okul müdürlerinin suçlanmaması gerektiğini söyledi.  

Akar’dan Odunpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tepki Akar’dan Odunpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tepki

 Son günlerde Eskişehir’de okullarda kayıt parası alındığının gündeme geldiğini ifade eden Türk Eğitim Sen Eskişehir 1 No’lu Şube Başkanı Kamuran Arıkan, kayıt parası alınması konusunda okul müdürlerinin suçlanmaması gerektiğini söyledi.  
Okullara yeterli ödenek gelmiş olsaydı, hiçbir okul yöneticisinin ve okul aile birliği yöneticisinin bağış istemeyeceğini dile getiren Arıkan, müdürlerin okullardaki ödeneksizlik sorununu nasıl çözebileceğini sordu. “Eskişehir’deki ve bakanlıktaki sayın üst yöneticilere sesleniyorum. Okullarda kullanılan A4 kağıdını  gönderdiniz de okul müdürü almadı mı? Okullara gönderilen fotokopi makinelerinin ve elektronik malzemelerin bakımı ve onarımı için para gönderdiniz de okul müdürü almadı mı? Okulların kırılan kapısı, kırılan camı için para gönderdiniz de okul müdürü almadı mı? Okulların kombi, kazan ve baca bakımı için için para gönderdiniz de okul müdürü almadı mı? Okulların güvenliği için güvenlik görevlisi gönderdiniz de okul müdürü almadı mı?” sorularını arka arkaya soran Arıkan, “Şu an itibariyle bir çalışanın maliyeti 10 bin TL’dir. Okul temizlenecek ise bu parayı kim verecek?” dedi.
ÇALIŞAN SAYISI YARI YARIYA AZALTILDI
Pandemi döneminde okullar kapalıyken, çalışan hizmetli sayısının (iş kur görevlendirme), okullar açılınca yaklaşık olarak yarı yarıya düştüğünü hatta daha da azaldığını aktaran Arıkan, “Bu tezatlığı koskoca Eskişehir’i yöneten üst yöneticiler görmedi mi? Okul müdürü halletsin mantığıyla düşündüler. Zaten okul müdürleri bu sorunlarla ilgilenmekten, eğitim ve öğretim ile ilgilenmeye zamanları ve enerjileri kalmamaktadır.” diye konuştu. Tüm bu sorunların çözmesi için okul yöneticilerine güvendiğini söyleyen üst yöneticilerin, iş farklı bir boyut kazanınca okul yöneticilerini yalnız bıraktığını, hatta çok kolay harcadığını öne süren Arıkan, “Şimdi duyuyoruz ki bakanlık müfettişleri şehrimizde okul müdürlerini soruşturuyorlar. Sayın il milli eğitim müdürünü, okul yöneticilerini koruma ve savunmaya davet ediyorum. Bu olaylarda okul yöneticilerinin hiç bir suçu yoktur. Ama sürekli olarak suçlu gösterilmekte ve deyim yerinde ise ortaya yem olarak atılmaktadırlar.” şeklinde konuştu. 
YÖNETİCİLERİ GÖREVDEN ALMAK SORUNU ÇÖZMEZ
Okul yöneticilerinin görevden alınmasının sorunu çözmeyeceğini ifade eden Arıkan, şöyle konuştu: “Bakanlık müfettişleri sadece şu sorularımın cevabını bulursa bütün mesele çözülür. İlimizde kaç okul var? En az kaç hizmetli ihtiyacı var?  2020/2021 ve 2021/2022 eğitim döneminde kaç tane hizmetli görevlendirilmiş.(iş kur tarafından) Bu görevlendirilen hizmetlilerin göreve başlama ve bitiş tarihleri nedir?(Çünkü okullar 10 ay açık olmasına karşın bu hizmet alımı 8 aylık yapılmaktadır. Hizmetliler okul açıldıktan  2 ay sonra göreve başlıyor) İlimizde öğrenci sayısı fazlalığından ve konumundan dolayı kaç tane okula güvenlik görevlisi görevlendirilmiş?”
HER ÖĞRENCİ İÇİN DEVLET 100 LİRA GÖNDERSİN
Türk Eğitim Sen olarak anayasada ifade edilen sosyal devlet ilkesince ve yine anayasada ifade edilen devlet okullarında eğitimin parasız olması ifadesinden yola çıkarak, devlet okullarında eğitimin parasız olması gerektiğini savunduklarını belirten Arıkan sözlerini şöyle sürdürdü: “Okulların  sadece yakıt, su giderlerinin olmadığı, farklı giderlerinin de olduğunun bilincine varılarak bunlara ait yeterli ödeneğin gönderilmesi gerekir. Bu noktada Türk Eğitim Sen olarak Genel başkanımız Sayın Talip Geylan’ın da belirttiği gibi; ‘Devletimizin her okula öğrenci başına aylık 100 TL göndermesi’nin  bu sorunu ortadan kaldıracağını belirtiyoruz. Sayın velilerimize ve kamuoyuna açık yüreklilikle diyoruz ki; bu olaylarda okul yöneticilerinin ve okul aile birliklerinin hiçbir suçu yoktur. Bu olaylardan dolayı mağdur olan yöneticiler ister bizim sendikamız üyesi olsun isterse sendikamız üyesi olmasın her daim destek vereceğimizi de belirtmek istiyorum.”