Eskişehir’de çok sayıda siyasi partinin il örgütleri tarafından yapılan ortak basın açıklamasında, “Tüm halkımızı, karanlığa ve sömürüye karşı mücadele etmeye çağırıyoruz.” dendi.

İlk kez düzenlenen festivalde pilotlar nefes kesti İlk kez düzenlenen festivalde pilotlar nefes kesti

Emek ve demokrasi bileşenlerinin gerçekleştirdiği ortak basın açıklamasında 10 Mayıs'tan başlayarak “Kamu güvenliğinin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, başkalarının hak ve özgürlüklerinin, genel asayişin korunması” gerekçesi ile 15 gün boyunca her türlü festival, miting, toplantı ve gösterinin yasaklandığı hatırlatılarak, Eskişehir’in bir “yasaklar” kenti olmasına izin verilmeyeceği ifade edildi. Emekçi Hareket Partisi (EHP) Emek Partisi (EMEP), Halkevleri, İşçinin Kendi Partisi, HDP, Sol Parti, TİP, TKH, TKP il örgütlerinin ortak basın açıklamasında, gençlerin gericiler tarafından “Kütüphanelere gitmek yerine sabahlara kadar alkol tüketiyorlar, gayri ahlaki bir hayat sürüyorlar” denerek hedef gösterildiği dile getirildi.

“ÖNCE UYUŞTURUCU ÇETELERİYLE MÜCADLE ETSİNLER”

İktidarın “Gençleri alkolden, uyuşturucudan koruyoruz” ifadelerinin gerçeği yansıtmadığının ifade edildiği açıklamada şu sözlere yer verildi: “Gençlerimizin çoğunluğunun yurt dışına gitmek istediği, barınacak yurt bulamadığı için kazandığı üniversiteye gidemediği, öğrencilerin önemli bir kısmının bir işte çalışmak zorunda kalarak eğitimine devam ettiği, üniversite mezunları arasında işsizliğin alıp başını gittiği, sokakta hissedilen enflasyonun yüzde 100'e ulaştığı ülkemizde, gericilerin gündemi kadınların etek boyu, gençlerin festivali! Eskişehir valiliği gençleri çok düşünüyorsa, tarikatların talebiyle yasaklar koymak yerine uyuşturucu çeteleriyle, tarikatların kendisi ile mücadele etsin. Sadece madde ve alkol bağımlılığına karşı değil, aynı zamanda iktidarın ve düzenin yarattığı yoksulluğa, işsizliğe, pahalılığa, gericiliğe karşı da mücadele etmeye ihtiyacımız var. Bizim laiklik için, eşitlik ve özgürlük için, bağımsız bir ülke için mücadeleye etmeye ihtiyacımız var. Bu şehrin bu mücadeleyi örmeye niyetli sosyalistleri, yurtseverleri ve toplumsal birikimi var. Tüm halkımızı, karanlığa ve sömürüye karşı mücadele etmeye çağırıyoruz.”