banner639

Eskişehir’e çok büyük vefa borcum var!

Her Cumartesi 222’de sahne alan Şimal ile samimi bir söyleşi gerçekleştirdik. “Eskişehir’e çok büyük vefa borcum var” diyen Şimal, kendini Eskişehirli gibi hissettiğini de sözlerine ekliyor.

Eskişehir’e çok büyük vefa borcum var!

Kaynak: Manşet Gazetesi

Söyleşi: Tuğba KOÇAL

Her Cumartesi 222’de sahne alan Şimal ile samimi bir söyleşi gerçekleştirdik. “Eskişehir’e çok büyük vefa borcum var” diyen Şimal, kendini Eskişehirli gibi hissettiğini de sözlerine ekliyor.

Bize öncelikle kendinizden söz eder misiniz?

İstanbul doğumluyum ancak İzmir’de büyüdüm. Benim için çok kıymetli olan, çok sevdiğim 2 abim var. Evin tek kızıyım.

Müziğe olan ilginiz ne zaman başladı?

Çok küçük yaşlardan beri müzikle ilgileniyorum. Okul hayatım olduğu gibi müzikle iç içe geçti diyebilirim. İlkokuldan itibaren ortaokulda, lisede hep sahnedeydim. Dans ettim, şarkı söyledim, korolarda liderdim. Yılsonu gösterilerinde şarkı söylerdim. Süper Baba’yı, Sertap Erener’in Lal şarkısını söylerken büyüdüm. Şu anki özgüvenimi çok küçük yaşta sahneye çıkmış ve kalabalık önünde, arkadaşlarımın, öğretmenlerimin önünde şarkı söylemiş olmama borçluyum.

Üniversitede annemin isteği üzerine Turizm ve Rehberlik okudum. Annem hep müziğin yanında bir mesleğimin, altın bileziğimin olmasını arzuladı. Üniversiteden mezun olduktan sonra, ‘Müziği istediğin gibi yapabilirsin’ diye özgür bırakıldım. Üniversiteyi de bu yüzden hemen bitirdim, okulu bitirip tamamen müzik için koşmak amacıyla…

Ailede müzikle ilgilenen var mıydı?

Evet, abim çok başarılı bir neyzen. Babam profesyonel baterist. Annemin de sesi çok çok iyidir. Aileden gelen bir şey benimki…

Sizi bu yolda en çok yüreklendiren kim oldu?

Aslında beni yüreklendiren olmadı, ben yürekli çıktım. (Gülüyor.) Kimse beni yüreklendirmedi. Çünkü kızlarını küçük yaşta müzik sektörüne atmak, onun peşinden koşmak hiçbir anne babaya güven verici gelmiyor. Onlar çok istekli değildiler. Ben ailemle çok mücadele ettim. Gerçekten bunu istediğime ikna etmem zor oldu. İstanbul’a ilk adım attığımda 22 yaşımdaydım. Abimlerle birlikteydim hep. Sektör zarar verir diye beni yalnız bırakmadılar. Ama sonra baktılar ki insanın kendisiyle alakalı bu konu. Güven oturduktan sonra ‘Tamam Şimalcim, senin duruşun, tavrın belli. Artık özgürsün’ dediler. Bunu söylediklerinden önce ve sonra benim için hiçbir şey değişmedi, Şimal hep aynıydı.

Peki, çaldığınız bir enstrüman var mı?

Enstrüman kurslarına gittim. Mesela keman çalmayı istedim, rüyalarıma girdi ama olmadı yapamadım. Öyle bir yeteneğim olmadığını keşfedince, ‘Sen şarkı söylemeye devam et Şimal’ dedim.

“AHMET KAYA ŞARKILARI SÖYLÜYORUM AMA ROCK DİNLEMİYİ SEVİYORUM”

Dinlemeyi sevdiği müzik tarzı nedir? Hangi sanatçıları dinlersiniz?

Söylediğim tarz ile çok tezat… Ahmet Kaya şarkıları söylüyorum ama rock dinlemeyi seviyorum. Ses tellerim beni alaturkaya, arabeske yönlendiriyor. Yabancı şarkı hastasıyım. Hard rock değil, pop rock seviyorum. Funda Arar’ı, Duman’ı, Yıldız Tilbe’yi, Ajda Pekkan’ı Müslüm Gürses’i çok severim. Sezen Aksu bana ilham veren kadındır. Şebnem Ferah’ı hiç saymıyorum bile. Çünkü o dünyamın içinde hep vardı. Benim için müthiş bir yere sahip.

“DUA ETMEDEN SAHNEYE ÇIKMAM”

Sahneye nasıl hazırlanıyorsunuz? Sahneye çıkmadan önce mutlaka yaptığınız, uğuruna inandığınız şeyler var mı?

Benim burada çok sevdiğim yakın dostlarım var. Onlar benim kulisime gelmediğinde kendimi eksik hissediyorum. Onların bana uğur getirdiğini düşünüyorum. Bir de dua etmeden asla ve asla sahneye çıkmıyorum. Sahneye 5 dakika da kalmış olsa, solistler sahne öncesi ses açarken ben kulisime kapanır dua ederim. Kendimce ettiğim dualarım var. Dua etmeden sahneye çıkmıyorum.

Her sahne öncesi çok heyecanlanıyorum. Sanki ilk defa sahneye çıkacak gibi heyecan yaşıyorum. İşimi çok sevdiğim için o heyecan hep içimde. Sahneye yarım saat, 1 saat kala aşırı panik oluyorum. Kulisin içinde deli gibi dönüyorum. Ben o atmosferi solumayı seviyorum. Kulisimin penceresi sahneye bakıyor. Sahneye çıkmadan camdan bakarım ne kadar insan gelmiş, enerjileri nasıl, kaç yaş grubu var hep incelerim, sorarım. Normalde solistler kalabalık mı diye bakar sadece. Ama ben yaş grubu ne, enerjileri nasıl bunu çok dikkat ederim. Çünkü onları mutlu etmem gerekiyor.

“KENDİ MEMLEKETİM BANA BU KADAR SAHİP ÇIKMADI”

Uzun süredir Eskişehir’de sahne alıyorsunuz. Eskişehir hakkında ne düşünüyorsunuz?

Dürüstçe söyleyeyim, kendi memleketim bana bu kadar sahip çıkmadı. Bana sorsalar, “İzmirli misin” diye, hayır Eskişehirliyim” derim… Ben buradaki sahiplenmeyi doğduğum, büyüdüğüm yerde görmedim. Buraya öyle bir vefa borcum var ki bunu ne dilim anlatmaya yeter ne bu gazetenin sayfaları yazmaya yeter. Eskişehir bana tarif edilmez bir gurur yaşatıyor. Her cumartesi sahne almama rağmen sanki ilk defa geliyormuşum gibi bir kalabalık ve coşkuyla beni karşılıyorlar. Bu karşılıklı iletişim ile alakalı. Onlar samimi ben de samimiyim. Sahnede bir solist değil, kendilerinden birini görüyorlar. Güler yüzlü, onlarla diyalog halinde bir solist var. Sahneye çıktığımda, “Şu andan itibaren ben sizi eğlendirmekle yükümlüyüm. Rahat olun, kendinizi bırakın, dans edin, eğlenin, gecenin tadını çıkarın” diyorum.

Eskişehir’de en sevdiğiniz yerler neresi?

Balmumu Heykeller Müzesi, Cam Sanatları Müzesi çok sevdiğim, hayran kaldığım yerler. Misafirlerim geldiğinde onları hemen oraya götürüyorum. Ben biraz AVM kültürünü severim. O yüzden her geldiğimde Espark’a mutlaka giderim. Maçlara gitmeyi çok seviyorum. Vakit buldukça maçlara gidiyorum. En sevdiğim yerlerden biri kesinlikle GAGA’dır. Orada kahvaltı yapmak Eskişehir’deki favorimdir.

Kaç albümünüz var?

Benim bir albümüm, iki tane Maxi Single ve bir tane Single’ım var. Erdem Kınay, Taşkın Sabah, Mustafa Ceceli, Gökhan Tepe gibi isimlerin yer aldığı çok dolu dolu bir albüm geçmişim var. Ama gücümün yetmediği için arkasında duramadığım albümler bunlar. Son çıkış şarkım “Ferman”ın fazlasıyla arkasında durmak istedim. Çünkü artık her şeyden ödün vererek biriktirdiğim bütün varımı yoğumu bu şarkıya yatırdım. Şimdi yeni bir Single daha geliyor.

Peki, albüm düşünüyor musunuz?

Evet, albüm düşünüyorum. Albüm tüm solistlerin hayalidir. İçinde ne isterseniz onun olacağı bir albüm istiyorum. Arabesk, pop, rock şarkıların yer aldığı farklı bir konsept düşünüyorum. Albüm biraz bütçeli olduğu için ve satış olmadığı için albüm değil de Single oldu. Müzik sektörü şarkıları çabuk tüketmeye başladı. Hepsine klip çekerek, yavaş yavaş Single yapmak çok daha mantıklı geliyor.

Biraz da ilgi alanlarınızdan ve sosyal yaşantınızdan söz eder misiniz?

Spor benim vazgeçilmezim. Spor hayatımın rutininde hep var. Küçük bir evim, sosyal yaşantım var. O hayatta mutluyum. Çok sosyal miyim dersen, değilim. Kendime dönük yaşamayı seviyorum. Küçük bir arkadaş çevrem var. Az ve öz insanla hayatımı sürdürmeyi seviyorum.

Fobileriniz var mı, bizimle paylaşmak ister misiniz?

Yılandan çok korkarım. Öyle ki televizyonda görmeye bile dayanamam. Bir de hırsız fobim var. Bir sefer pencerede hırsızın silüetini gördüm. Hırsız fobim nedeniyle 47. katta oturuyorum. 47. katta oturmama rağmen 3 kere kapı kilitliyorum.

“SEVGİLİMLE FOTOĞRAFIMI PAYLAŞMAM”

Olmazsa olmaz soru, aşk ve ilişkiler hakkında düşünceniz nedir?

Kısmetse tabi ki evlenmeyi istiyorum. Allah her şeyden önce hayırlısını versin. Özel hayatımla ilgili konuşmaya kapalıyım. Hayatımda biri olsa da olmasa da, anaya babaya saygıdan dolayı da asla aşk yaşantımı deşifre etmeyi düşünmüyorum. 2 abime çok büyük saygım var. Benden istedikleri, ‘sosyal medyada evlendiğin insanla fotoğrafını paylaş, evleneceğin insanı karşımıza çıkar’ diye. Ben abimlerin isteğini sonuna kadar korumak istiyorum. Bu sebeple sevgilimle fotoğrafımı sosyal medyada paylaşmam.

“SİMGE’NİN ŞARKILARI YIKILIYOR!”

Simge de 222’de sahne alan bir isimdi. Şimdi tüm Türkiye’nin sevgilisi haline geldi. Simge ile tanışıyor musunuz, onun hakkında düşünceniz nedir?

Simge bir sefer 222’ye geldiğinde beni sahnesine çıkarmıştı. Onun dışında bir tanışıklığım yok. Ama sıcaklığını her zaman hissediyorum. Simge’yi çok başarılı buluyorum. Şarkıları, aranjeleri, fotoğraflar, klipleri tek kelimeyle yıkılıyor. İnşallah bana da nasip olur.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Sizin aracılığınız ile tüm Eskişehir’e bir kez daha teşekkür ediyorum. Saygı ve sevgilerini benden eksik etmedikleri için çok teşekkür ediyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner877

banner1259