Akciğer zarından kaynaklanan tümörlere mezotelyoma adı verilir. Hastalık daha çok erionit, asbest denilen maddelere uzun süre maruz kalanlarda görülmektedir. Ülkemizde özellikle İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bu hastalık yaygındır. Bunun nedeni buralarda ak toprak denilen erionit maddesinin evlerin iç badanasında kullanılmasıdır.

Başkan Ataç Alpu’da Vatandaşlarla Buluştu Başkan Ataç Alpu’da Vatandaşlarla Buluştu

Birçok hastada hastanın bu maddelere maruz kalmasına gerek kalmadan da rahatsızlık oluşabilmektedir. Ailesel yatkınlık da araştırmalar neticesinde gözlemlenmiştir. Geçmiş yıllarda sanayide asbest kullanımı yaygınken rahatsızlık da yaygındı. Ancak asbest kullanımının yasaklanmasıyla hastalığa yakalananlarda da azalma görülmüştür.

Mezotelyoma Belirtileri ve Tedavileri

Mezotelyoma hastalarında birtakım belirtilere rastlanmaktadır. Şiddetli göğüs bölgesi ağrısı sıklıkla rastlanan bir durumdur. Bununla birlikte öksürük, göğüs boşluğu içinde su toplanması ve bunun neticesinde nefes darlığı diğer belirtilerdir.

Söz konusu rahatsızlığın tanısını koymak için akciğer grafisi tek başına yetmez. Mutlaka daha ileri teknolojilerle inceleme yapılmalıdır. Bilgisayarlı akciğer tomografisi sayesinde akciğer zarı üzerindeki kalınlaşma alanları ya da sıvı toplanması rahatlıkla tespit edilebilmektedir.

MR’dan ise diyafram ve kalp üzerindeki tümörün durumunu ayrıntılı görmek mümkündür. Bilgisayarlı tomografinin şüpheli kaldığı noktalarda MR’a başvurulabilmektedir. Rahatsızlığın tedavisinde hastaların büyük kısmında kemoterapi uygulanır. Ancak kemoterapinin önemli yan etkileri olduğu için onkoloji uzmanı tarafından öncesinde detaylı değerlendirme yapılmalıdır. Ameliyat ise hastalığın belli türlerinde ve çok erken evrelerinde kullanılmaktadır. Bununla birlikte radyoterapi, cyberknife, IMRT gibi tedaviler de tercih edilebilmektedir.

En İyi Mezotelyoma Doktoru

Mezotelyoma rahatsızlığının teşhisi, tanısı ve tedavisinde donanımlı bir hastaneye, uzman doktorlara gereksinim vardır. Acıbadem Maslak Hastanesi’nde Prof. Dr. Semih Halezeroğlu ve ekibi bu alanda başarılı işlere imza atmakta, yeni nesil tedavilerle em hızlı ve kalıcı şekilde neticeye ulaşmaya çalışmaktadırlar. İsterseniz https://www.akcigercerrahisi.com/mezotelyoma/ linkinden hem hastalığa dair detaylı bilgi alabilir hem de iletişim kurabilirsiniz.