EĞİT-DER Şube Başkanı Emin Dağlı düzenleyecekleri program hakkında bilgi verdi.

EĞİT-DER Şube Başkanı Emin Dağlı düzenleyecekleri program hakkında bilgi verdi. Dağlı, “EĞİT - DER ve TEO – DER Eskişehir Şubeleri olarak 16 Mart Öğretmen okullarının kuruluş yıldönümünde “laik, demokratik, bilimsel ve kamusal eğitim” konulu bir söyleşi düzenliyoruz.  

KPSS iptal edildi KPSS iptal edildi

Ülkemizde tüm yaşam alanlarında derin sorunların yaşandığı günlerden geçiyoruz. Yaşanan sorunların tarihsel kökenleri olmakla birlikte 20 yıllık AKP iktidarının amaçları, niyetleri ve uygulamaları ile de yakından ilgilidir. Gelinen noktada tek adam rejimini getirdiği bütün sorunlar ve ülkemizin içinden geçtiği açık faşizm koşullarında ülkemizi daha aydınlık, eşit, özgür ve demokratik bir ülke yaratma mücadelesinde eğitim önemli bir yer tutmaktadır. Öğretmenlik Meslek Kanunu ile mesleğimizin itibarsızlaştırıldığı ve piyasalaştırıldığı, 4-6 yaş çocuklara bile dinsel eğitim verilmesi kararlarının alınarak yaşamlarının alt üst edilmek istendiği bu günlerde “laik, demokratik, bilimsel ve kamusal eğitim”i tartışmak, “Ne yapmalı? Nasıl yapmalı?” sorusuna yanıtlar üretmek çok daha büyük önem arz etmektedir.

AKP iktidarı boyunca eğitimin içeriğinin dinselleştirilmesinden piyasa koşularına açılmasına kadar yapılan bütün uygulamalara karşı eğitimin tüm bileşenleri ile bu ırkçı ve gerici düzene karşı ne yapacağımızı sorusuna yanıt arıyoruz. Çünkü her sorunun temelinde ve her çözümün başlangıcında eğitim vardır. Tüm yaşam alanlarındaki sorunların çözümü eğitimdeki sorunların çözümüne paralel gelişecektir. Bu nedenle eğitim sorunlarını bıkmadan, usanmadan, inatla konuşmak ve tartışmak gerekmektedir.

Bu amaçlarla düzenlediğimiz söyleşimiz 16 Mart 2022 Çarşamba günü 14.00-16.00 saatleri arasında Hasan Polatkan Kültür ve Sanat Merkezinde Doç. Dr. Ahmet Yıldız’ın katılımı ile gerçekleşecek. Yıldız’ın sunumu ile başlayacak söyleşi sorular ve tartışma bölümü ile devam edecek. Bu nedenle çağrımızın ulaştığı herkesi söyleşimize davet ediyoruz. Ne yapmalı? Nasıl yapmalı? Gelin birlikte tartışalım!"