Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Kurucu Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, vefatının 2. yıldönümünde Eskişehir’de anıldı.

BTP Eskişehir ve ilçe teşkilatlarının ve parti üyelerinin katılımı ile Büyükşehir Belediyesi Taşbaşı Kültür merkezinde gerçekleştirilen anma töreninde duygusal anlar yaşandı. Parti yöneticilerinin Haydar Baş ile ilgili anılarını paylaştığı anmada, Haydar Baş için hazırlanan özel video gösterimi büyük alkış aldı. BTP Eskişehir İl Başkanı Av. Fahri Gürgenburan yaptığı açılış konuşmasında, Prof. Dr. Haydar Baş’ın siyasi mücadelesini anlattı. Gürgenburan, “Hocamı tanımak, bilmek ve sevmek bir ayrıcalıktır, hocamın yüzüne bakınca Allah demek gelirdi içimden. Dünyanın en büyük hazinesi, Kuran okuduğunda hiç bitmesin hep dinleyelim dersiniz. Hocamızın en büyük mirası kadrosu ve oğlu BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş… Haydar hoca gönüllerimizde ve hayatımızda yaşıyor.” diye konuştu.

GÖNÜLLERDE YEŞEREN HAYDAR BAŞ

Anma programının sunuculuğunu ise Mehmet Ağırdil gerçekleştirdi. Haydar Baş ve Ehli Beyt başlıklı bir konuşma yapan Ağırdil, “Onun davası, vatan, milletinin huzur ve mutluluğu, yaşam kalitesini yükseltip ileri düzeye taşımaktı. Onun Milli Ekonomi Modeli’ni hayata geçiren ülkeler, süper güç olmuşlardır. Aynı şekilde dünyada ilk defa kaleme aldığı Ehli Beyt Külliyatı ile yüce dinimiz üzerindeki, fitne tohumlarını ortadan kaldırmış, birliğin mayası olarak Ehli Beyti bizlere anlatmıştır.” dedi. Ağırdil şöyle konuştu: “28 Ocak 1947 tarihinde Trabzon’un Akçaabat ilçesinde dünyaya gelen muhterem hocamız, 14 Nisan 2020 tarihinde hakka vuslat etmiştir. 73 yıllık yaşamı, hep mücadele ve bu aziz millete hizmet etmekle geçmiştir. Ömür boyunca ülkemizin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine tüm illeri, ilçeleri ayağında çarık, elinde çelik asasıyla, vatan, bayrak, millet sevgisini her gönüle ekmiş ve o gönüllerde yeşeren Haydar Baş sevgisi ete kemiğe bürünmüştür.”

MİLLİ EKONOMİ MODELİ

Prof. Dr. Haydar Baş’ın Atatürk ile ilgili çalışmalarını paylaşan Av. Enes Turhan ise, “Yıllardır Atatürk’ü yanlış ve eksik tanıttılar, ancak hocamızın Atatürk ile ilgili eserlerini okuyunca büyük bir oyunun içinde olduğumuzu anladık. Bu nedenle Atatürk’ü anlamak için hocamızın yazdıklarının iyi okunması gerekiyor” şeklinde konuştu. Prof. Dr. Haydar Baş’ın Milli Ekonomi Modeli’nin anlatan Prof. Dr. Rıdvan Kozak ise, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sorunlarının çözümünün bu modeli ile mümkün olduğunu söyledi.

ÇOK SAYIDA KONUŞMACI KATILDI

Programda; İl Başkanı Fahri Gürgenburan’ın yanı sıra şu isimler konuşma yaparak Prof. Dr. Haydar Baş ile ilgili duygu ve düşüncelerini paylaştı: “BTP Eskişehir İl Başkan Yardımcısı Suna Telli Gölpek, BTP Eskişehir Kadın Kolları Başkanı Eğitimci Tayyibe Demet Gürgenburan, Çifteler İlçe Yönteim Kurulu Üyesi Eyüp Güneş, BTP İl Yönetim Kurulu Üyesi Feleknaz Akçael, BTP Alpu İlçe Başkanı Haşmet Aktaş, BTP Odunpazarı İlçe Başkanı Mehmet Bural, Emekli Albay Hakkı Aygün, Alpu İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Nazife Aktaş, Av. Enes Turhan, Prof. Dr. Rıdvan Kozak, Mehmet Ağırdil.

Eskişehir esnafı şehidini bayraklarla andı Eskişehir esnafı şehidini bayraklarla andı

DSC_0056DSC_0019

DSC_0032