banner639
banner1451

Dr.Paul Ruskin, derslerinde yaşlılık psikolojisini anlatırken aşağıdaki örneği verir...

"Hasta ne konuşuyor, ne de söylenenleri anlıyor. Bazen saatlerce anlaşılmaz şeyler geveliyor. Zaman, yer ya da kişi kavramı yok. Yalnız nasıl oluyorsa, kendi adı söylendiğinde tepki veriyor. Son altı aydır onun yanındayım, ne görünüşü için bir çaba sarf ediyor ne de bakım yapılırken yardımcı oluyor. Onu hep başkaları besliyor, yıkıyor, giydiriyor. Dişleri yok, yiyeceklerin püre halinde verilmesi gerekiyor. Gömleği salyalarından dolayı sürekli leke içinde. Yürümüyor. Uykusu düzensiz. Gece yarısı uyanıp çığlıklarıyla herkesi uyandırıyor. Çoğu zaman mutlu ve sevecen, fakat bazen ortada bir sebep yokken sinirleniyor. Biri gelip onu yatıştırana kadar da feryat figan bağırıyor."

Bu olayı anlattıktan sonra Dr.Ruskin öğrencilerine böyle birinin bakımını üstlenmek isteyip istemediklerini sorar. Öğrenciler bunu yapamayacaklarını söylerler. Ruskin, kendisinin bunu büyük bir zevkle yaptığını ve onların da yapması gerektiğini söyleyince öğrenciler şaşırırlar. Daha sonra Ruskin, hastanın fotoğrafını dolaştırmaya başlar. Fotoğraftaki doktorun altı aylık kızıdır.

Dr.Ruskin, Amerikan Tıp birliği dergisinde yayınlanan bu makalesinde yanlış anlamanın insana nasıl farklı bir bakış açısı kazandıracağını anlatmaktadır.

                                                             ***
Belki de insanoğlunun tarih boyunca ne yaparsa yapsın bir türlü alt edemediği  sorunlarından birisidir önyargı,  kimbilir ?  Öyle ki, mantığın kaldıramayacağı önyargılı davranışlar, tarihsel süreç içinde ne yapıp edip insanların karşısına farklı şekillerde çıkmayı başarmıştır.

Şimdi soralım, acaba önyargı nedir, ne olabilir ?

Önyargı, insanın herhangi bir kişi ya da olayla ilgili hiç bir bilgisi  veyahut  kanıtı olmadan hemen bir sonuç çıkarmasıdır.

Sosyoloji ise kendi terminolojisinde, ''kişinin elinde uygun kanıt ve deneyimi olmadan elde ettiği  genel bir duygusal davranış şekli'' olarak yorumlar.  Önyargılı davranışları da insanların sınırlı deneyimlerle olan  bağlantılarına  dayandırır.

Bu davranışlar  bir topluluğun karşısında ya da yanında olmak biçiminde ortaya çıksa da daha çok olumsuzluk  içerir ve karşıtlık olarak kendini gösterir.

Çocukluğunuzdan itibaren  öğrendiğiniz, tecrübe ettiğiniz her şey düşüncelerinize ve davranışlarınıza yansır. Bunlar da önyargılı davranışlarınızın temel taşlarını oluşturur.

Davranışlara dönüşen önyargılar ise toplumsal iletişimi çeşitli çıkmazlara ve olumsuzluklara sürükler. Bu tür davranışlar kişilerin haklı gerekçeleri olmadan taraf tutma biçimleridir. Yani kısaca, insanların sağlıklı düşünemeyişlerine buldukları kılıflardır.

Şöyle bir düşünün bakalım, sizler de  karşılaştığınız durumları çoğu zaman  anlamadan, dinlemeden hemen yargılıyorsunuz ve olaylar karşısında doğru ya da yanlış demeden çeşitli tanımlar üretiyorsunuz değil mi?

Çoğu zaman, alelacele tecrübe ettiğiniz herhangi bir olaydan sonra, o olayla ilgili hemen  bir hüküm çıkartıp onu düşüncelerinizde sabitleyiverirsiniz. Nasılsa deneyimlerinizi fazladan tecrübe etmenize gerek yoktur. Mesela, ilk kez yediğiniz biberin acı çıkıp ağzınızı yakışından sonra artık bütün biberlerin acı olduğunu düşünebilirsiniz. Bundan sonra da aynı olumsuz deneyimi bir kez daha yaşamamak adına biber yemekten vazgeçebilirsiniz.

Ne yazık ki  kişiler ya da olaylar karşısında da böyle davranıyorsunuz. Yeterli  bilgi sahibi olmadan ve karşılaştığınız durumu yeterince akıl süzgecinizden geçirmeden peşin hükümler  verebiliyorsunuz. Önyargı, yeryüzündeki en adaletsiz yargı biçimidir.

Elbette kişileri  inandıkları ve kabul ettikleri olgulara karşı değiştirebilmek zor ama imkansız değil.

Einstein bile; ''İnsanlardaki önyargıyı parçalamak, benim atomu parçalayışımdan çok daha zor '' derken bunun zorluğunu kendince ifade etmeye çalışmış.

Yine de insanların ve olayların göründükleri gibi olamayabileceklerini kavrarsanız,  herhangi bir karar alırken de ne istediğinizi değil de neyin doğru olduğunu göz önünde bulundurabilirseniz, kendinizi önyargılı davranışlardan bir nebze olsun kollayabilirsiniz.

Günümüzde önyargılarından olabildiğince sıyrılmayı becermiş, duygularını  kontrol edebilen kişiler, varlıklarına en çok ihtiyaç duyduklarımız.

Her daim, birlik ve beraberlik içinde kalalım efendim...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hamza öcal 1 yıl önce

Sayın Nalan hamfenı günümüzün en onemlı propllemını ele aldığınız makaleyi tüm paydaşlarınla paylaşımak ve uygulamaya koymalarımı tavsıye eder yenı makaleler beklerız

Avatar
CENGİZ ÜÇOK 1 yıl önce

Önyargı ne yazık ki hepimizin sorunu. Bir sorunu çözmek için öncelikle sorunun varlığını kabul etmek gerekir. Önyargılı olduğunuzu kabul ederseniz bu tarz davranışlarınız sırasında kendinizi sorgulayarak önyargılı düşüncelerinizi azaltabilirsiniz.Kaleminize sağlık Nalan Hanım.

Avatar
Murat 1 yıl önce

Bazen ne yaparsak yapalım karşıt düşünceleri, fikirleri anlayamayız. Sanırım yakından tanıdığımız kişilerin yaşadıklarını, düşüncelerini dinlemek onları anlamamızı kolaylaştırır. Bunun için önyargı beslediğimiz kişilerle tanışmak ve bu çevrelere girmek önyargıları azaltmanın en iyi yoludur.Yine güzel bir konuya değinmişsin yüreğine sağlık

Avatar
Sibel Karaca 1 yıl önce

Herhalde kahrolasıcası egomuz, tarafsız bakış açısı geliştirmemizi engelliyor. Bu nedenle, öncelikle kendimizi eleştirmeyi öğrenmeliyiz. Kendimizi eleştirdikçe, kendimizdeki eksiklikleri görerek bunların normal olduğunun ve her insanın eksikliklerinin olabileceğinin farkına varabiliriz. Teşekkürler Nalan Hanım

Avatar
Özgür İNSAN 1 yıl önce

Evet Nalan hanım, yine hayatın içinden verdiğiniz örneklemeler çok doğru. Maalesef bizler bilerek ya da bilmeyerek önyargılı oluyoruz. Ne kadar yanlış olduğunu sizin yazınızdan sonra öğrendim. Teşekkürler, bizleri birkez daha aydınlattınız.

Avatar
Yalçın KOÇ 1 yıl önce

Türk halkı olarak ön yargılarımız çok fazla maalesef olaylar ve durumlar karşısında bilgi sahibi olmadan ön yargılarınız ile hüküm vermekte pek istekliyiz. Keşke insanlarımız kendi dünyalarında oluşturdukları ön yargıları ve at gözlüklerini atıp yaşamlarına ve olaylara daha açık fikirli bakabilseler daha iyi olurdu #herseycokguzelolacak

Avatar
Adnan 1 yıl önce

Önyargılı davranmadan önce empati yapmak lazım. Empati ise, bir insanın, kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak onun duygularını ve düşüncelerimi doğru olarak anlamasıdır. Kaleminize sağlık, teşekkürler Nalan Hanım

Avatar
Hayri önder 1 yıl önce

Ablacığım,dagarcigim sana iltifat edecek kadar kelime barındırmıyor artık.. Harikasın..

banner877