Eskişehir Rumeli Balkan Kültür ve dayanışma derneği başkanı Neziha Bilen; "Bulgaristan erken genel seçimi ve Cumhurbaşkanlığı seçimi için çifte vatandaşlık hakkına sahip olan soydaşlarımız oy kullandı.
Bulgaristan’da gerçekleştirilen erken genel seçim ve Cumhurbaşkanlığı seçimi heyecanı Türkiye’ye de yansıdı. Bulgaristan ve Türk vatandaşlığına sahip olan binlerce çifte vatandaş soydaşımız oy kullanmak için sandıklara koştu.

Unutmadık, Geçmişte HÖH-Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin iktidar ortağı olduğu dönemlerde Bulgaristan Türkleri tüm haklarımızı elde ermiştik.
O bakımdan "Seçimde hem Cumhurbaşkanı hem de Milletvekili adayı olan HÖH-Hak ve Özgürlükler Hareketi Genel Başkanı Mustafa Karadayı, Bulgaristan tarihinde ilk kez bir Türk asıllı Cumhurbaşkanı adayı olması bizler için de büyük önem arzetmektedir .Türkiyemiz'de de büyük ilgi gördü gibi çifte vatandaşlık hakkına sahip soydaşlarımız en çok yaşadığı illerden biri olan Eskişehir’de de seçime katılım yüksek oldu. Türkiye genelinde 127 sandıkta oy verme işlemi gerçekleştirilirken, Eskişehirimizde de yaklaşık 3 bin civarında kayıtlı çifte vatandaşımız bulunmaktadır.
Şehrimizde Odunpazarı ve Tepebaşı ilçelerinde 2 ayrı sandık kuruldu. Sabah 07.00’de başlayan oy verme işlemi 20.00’a kadar devam edecek. Soydaşlarımızın büyük heyecanı ve ilgisi ile bu seçimlerde rekor katılım ile buradan Sayın HÖH Genel Başkanı  Mustafa Karadayı’yı destekliyor ve başarılar diliyoruz” ifadelerini kullandı.