Bilecik’in Bozüyük ilçesinde  Güvercin Sevenler ve Yetiştiriciler Derneği tarafından düzenlenen posta güvercin yarışmasında, 964 adet güvercin 200 kilometre uzaklıkta olan Ankara Polatlı ilçesi yakınlarında gökyüzüne  salındı.

Türkiye için bir ilk oldu Türkiye için bir ilk oldu

Haber: Soner ÇELİK

Her düzenledikleri  yarışmalarda mesafeye arttırdıklarını belirten Bozüyük Güvercin Sevenler ve Yetiştiriciler Derneği Başkanı Salih Demir, 5-10 kilometreden başlayarak  bu yıl son olarak 700 kilometre uzaklıkta olan Sivas’tan  güvercinleri gökyüzüne salacaklarını açıkladı.

Dernek Başkanı Salih Demir yaptığı açıklamada şöyle konuştu; “Derneğimiz düzenlediği bugünkü yarışta 22 katılımcı ile toplam 1000’e yakın güvercin yer alacak. Kuşlarımız, ilçemize 200 kilometre uzaklıkta olan Ankara Polatlı ilçesine bağlı ördek gölü mahallesinden salınacaktır. Bu yarışlar 13 yıldır her Mayıs ayında düzenli şekilde dernek olarak yapmaktayız. Güvercinlerimiz 5 -10 kilometreden başlayarak 700 kilometreye kadar hatta geçen sene 840 kilometre uzaklıkta olan Bayburt’tan salınarak gelmiştir. Postalı güvercinleri akıllıdır, cesaretlidir aynı zamanda kuvvetli ve hızlı kuştur. Saatte 90 ila 100 kilometre hızla uçabilir. Bu kuşlar Osmanlı zamanında haberleşme olarak şuanki istihbaratın işini yapmaktaydı. Hatta bu kuşlarımızın 1. ve 2. Dünya savaşlarında çok fonksiyonları vardır. Zaman içinde Avrupa’dakiler spor olarak benimsemişler, yarışlar düzenlenmiş ve sonra Türkiye’ye aktarılmış. Bizde gençler olarak sevdik, kültürel ve sosyal olarak olsun kötü alışkanlıklardan uzak kalmak için bu kuşları besliyoruz. Ayrıca bizlere her zaman destek  veren Bozüyük Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu’na teşekkür ediyoruz” dedi.

Takipleri yapılmak için bacaklarına çip takıldıktan sonra kayıt yapılan posta güvercinleri araca yüklenerek  200 kilometre uzaklıkta olan Ankara Polatlı ilçesi yakınlarından gökyüzüne salındı.