banner639

Biricik Dil'de Dört Beceri ile İngilizce Eğitimi

Dil öğrenimi konusunda yeni yaklaşımlardan birinin de “Dilde Dört Beceri” olduğunu belirten Biricik Dil’in Kurucusu Zehra Çam, “Dil öğrenimi konusunda ister ilköğretim isterse yetişkin olun, dili kavrayabilmek için Dinleme ve Konuşma; Okuma ve Yazma (Listening&Speaking; Readin&Writing) becerilerinizin gelişmesi gerekir” dedi. 

Biricik Dil'de Dört Beceri ile İngilizce Eğitimi

Söyleşi: Arzu Dumlu

Dil öğrenimi konusunda yeni yaklaşımlardan birinin de “Dilde Dört Beceri” olduğunu belirten Biricik Dil’in Kurucusu Zehra Çam, “Dil öğrenimi konusunda ister ilköğretim isterse yetişkin olun, dili kavrayabilmek için Dinleme ve Konuşma; Okuma ve Yazma (Listening&Speaking; Readin&Writing) becerilerinizin gelişmesi gerekir” dedi. 
Bize kendinizi tanıtır mısınız?
Ben Zehra Çam, şair ve yazarım. 1990 yılından bu yana çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazarlığı ve reklam yazarlığı yaptım. Şiir ve yazılarımın yanı sıra röportajlarım oldu bir sürede “Çam Kokusu” adlı bir kültür sanat programını tasarlayıp, sunuculuğunu yaptım.
Sizi uzun yıllar basın sektöründen tanıyoruz. Şimdi Biricik Dil’i kurarak, eğitim alanında bir girişimde bulundunuz? Bu fikir nasıl gelişti?
Ben hayatım boyunca okuyup yazmayı, öğrenmeyi çok önemsedim. İlk mesleğim de birçok kişinin bildiği gibi kütüphanecilikti. Hayatımın her evresinde kitap, öğrenmek, yazmak, benim için önemli oldu. Eğitim alanında bir iş yapma hayalim hep vardı. Doğru zaman bugünmüş.

 

Biricik Dil’de neler yapıyorsunuz?
Biricik Dil’de 5-15 yaş arasındaki ilkokul ve ortaokul öğrencilerimize genel İngilizce kursunun yanı sıra İngilizce konusunda derslerine takviye yapıyoruz. Dil öğreniminde biliyorsunuz ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi ilerleyebilirsiniz. Üzücüdür ki okullarımızda verilen yabancı dil kursları dil becerilerinin tamamını geliştirmek için yeterli değil. Bu nedenle, yabancı dil konusunda iyi bir temel atabilmek için destek şart. Biricik Dil’de öğrencilerimiz, grup derslerinin yanı sıra özel olarak birebir ders alabiliyorlar. Okul sınavlarına hazırlık konusunda bizden yararlanabiliyor. İngilizceyi drama, oyun ve şarkılarla çocukların eğlenerek öğrenmelerini kolaylaştırıyoruz.

 

Fiziki olarak avantajlarınız neler?
Binamız Batıkent Mahallesi Orgeneral Kıvrıkoğlu Caddesi üzerinde Palmiye site içinde. Çocuklarımız için caddeyle direk ilişkileri olmadığı için güvenli. Sınıflarımız aydınlık ve ferah. Çocuklarını kursa götüren anne babalar için en büyük sorun park sorunudur. Kursumuzun bulunduğu bölgede bu konuda sıkıntı yok. Bu nedenle anne babalar güvenle çocukları getirebilir.
Yabancı dil öğretimi konusunda şehrimizde çok köklü firmalar var ve rekabet de çok. Siz burada nasıl bir fark yaratacaksınız?
Biz yeni kurulan bir kurum olarak rekabetten ziyade bu alanda samimi bir gayret içindeyiz. Biz işimizde sağlam bir temel oluşturuyoruz ve eğitimde farklı ve yararlı olduğuna inandığımız bir metotla ilerlemeyi planlıyoruz. Dil öğreniminde Avrupa Dil Portfolyosu’na göre uluslararası standartlarda dil eğitimi programlarını uygulamak üzere yola çıktık. Dil öğrenimi konusunda yeni yaklaşımlardan biri de “Dilde Dört Beceri” esasıdır. Dil öğrenimi konusunda ister ilköğretim isterse yetişkin olun, dili kavrayabilmek için Dinleme ve Konuşma; Okuma ve Yazma (Listening&Speaking; Readin&Writing) becerilerinizin gelişmesi gerekir.  Bu sadece İngilizce için geçerli bir durum değil. Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, 22 Kasım 2018 tarihinde yaptığı açıklamada “MEB'den dört beceri için yeni sınav geliyor” dedi.  Bu metotla dilimizin öğrenilmesindeki yeterliliği ölçmek üzere sınav getirilmesine yönelik çalışmalar başlatıldı. Dili dört beceri üzerinden öğrenmek, İngilizce için geçerli olduğu gibi Türkçe için de Almanca için de geçerli. Daha doğrusu öğrenmeyi hedeflediğiniz tüm diller için geçerli.


Türkler olarak İngilizce’yi neden konuşamıyoruz?
Dil öğrenebilmek özel bir şeydir.  Hedeflediğiniz bir dili konuşabilmek için “O dilde düşünebilme” aşamasına geçmeniz gerekir. Bu da takdir edersiniz ki ezberle öğrendiğimiz sadece gramer bilgisi ile yapılabilecek bir şey değildir. Yıllardır çeşitli kurslarda “Konuşma Odaklı” bir İngilizce öğreniminden söz ediliyor. “Şimdiki zamanla başladığımız kurlar, gelecek zamana geldiğinde biter ve araya giren zaman içinde onun da tekrarı olmadığı için bildiklerimizin yarısını unutur, yine İngilizce konuşamayız. Yıllarca da bu kısır döngünün içinde döner dururuz. Oysaki biraz önce de belirttiğim gibi, Dili “Dört Beceri” üzerinden bütünsel olarak öğrenmek gerekir. Kelimelerin doğru telaffuzu için o dilin sözcüklerine kulak dolgunluğu olması gerek. Bu dinleme ile yapabileceğiniz bir şey. Okuma yazma, akademik başarı için vazgeçilmez bir şey. Ancak konuşmanın odağında dinlemek o lisanın doğru telaffuzu önemli. Bunu bilmeksizin okuyup yazabiliyorum ya da “İngilizceyi anlıyorum ama konuşamıyorum” diyoruz.  Bu döngüden kurtulmanın tek yolu tek taraflı öğrenim yerine dili, “Dört Beceri” ile öğrenmek. Dil sadece ezberlenen sözcüklerin sıralanmasından ya da tekrarından oluşan bir şey değildir.  Dil her zaman canlıdır, bizimle yaşar ve sürekli gelişmeye açıktır. Biz de kurumumuzda “Neden başka bir dili konuşamıyoruz” sorununa bütünsel öğrenim yaklaşımıyla, özellikle başka bir dil ediniminde “Speaking” yani konuşmayı nasıl geliştirebiliriz diyerek kursiyerlerimize hizmet veriyoruz. Buradaki farkımız sınıflarımızda kursiyerlerimize “Non-threathing” yani tehditkâr olmayan bir atmosferde (Listening&Speaking; Readin&Writing) bireydeki “Fear of making mistake” “Yanlış yapma korkusunu azaltarak” dili her bir beceride kullanmalarını sağlıyoruz.
İsminiz neden Biricik Dil?  Biricik Dil dediğimizde yalnızca çocuklara hizmet veren bir kurum gibi algılanıyorsunuz? Yetişkinlere de hizmet veriyor musunuz?
Bu bize hep soruluyor. Ben genelde her insanın; özelde her çocuğun “biricik” olduğuna inanıyorum. Kısaca her çocuk benim için özeldir. Biricik olan bireyin ve çocuğun da öğrenim ihtiyacı da değişkenlik gösterir. Biricik Dil’i yabancı dil öğrenmek konusunda kişisel ihtiyaçlara uyarlanabilen bir eğitim merkezi yapmak istiyoruz. Bu nedenle adımız “Biricik Dil.” Çoğunlukla ilköğretim öğrencilerinyle çalışsak da yabancı dil, özellikle İngilizce konusunda, genel İngilizce, akademik İngilizce ve özellikle mesleki İngilizce konusunda eğitim vermek üzere hazırlık yapıyoruz. Şu anda tüm bu alanlarda birebir ve deneme derslerimiz başladı.

 

İngilizce’nin dışında başka hangi diller var?
Almanca, Fransızca, Rusça, İspanyolca, Arapça alanında da önümüzdeki dönem hizmet vereceğiz.
Öğrenciler ya da anne babalar yabancı dil kursu seçerken nelere dikkat etsinler?
Dil iletişimi temel alan bir alandır ve diğer derslerden farklı yaklaşım gerektirir. Burada dil öğrenilen bir ortamın öncelikle rekabetçi değil, paylaşımcı olması ve katılımcı bir sınıf ortamı yaratan kursların tercih edilmesi önemlidir. Yabancı dil eğitimi de dahil olmak üzere eğitim özel bir ihtiyaçtır. Ve bu ihtiyacın nedenselliği kişiden kişiye değişir. Bireysel farklılıklar bu anlamda dil öğreniminde önem arz etmektedir. Dolayısıyla ilk olarak ihtiyaç analizi yapılmalıdır. Bir öğrenci yabancı dil öğreniminde derse destek mi, istiyor, sınava hazırlık mı yapmak istiyor, yoksa yabancı dili anlamak, konuşmak ve bu alandaki akademik başarıyla birlikte başka bir pratik mi istiyor. Önce bunun tespit edilmesi gerekir. Eğitim ve öğrenme, “amaçlı bir eylemdir.” Bu nedenle amacımıza ve ihtiyacımıza yönelik bir planlama yapılması gerekiyor. “İngilizce ya da yabancı dil kursuna gitmek” kendi başına bir sihir değildir. Bu nedenle Yabancı dil konusunda eğitim almak isteyen biri öncelikle kişisel ihtiyacının ne olduğunu anlamalı, sonrasında da bunu eğitim kurumuyla planlamalı.
İlerleyen zamanlarda ne hayal ediyorsunuz ve nasıl amaçlarınız var?
Benim bütün hayalim kurumumuz ile daha fazla öğrenciye ve kişiye ulaşabilmek ve yabancı dil öğrenimi konusunda büyük bir merkez olmak. Dil öğreniminde metotlar hızla gelişiyor. Gelişen ve dönüşen zaman içinde dilin de geliştiğini düşünürsek, bizden eğitim alan öğrencilerimizin sonraki yıllarda da bilgilerini tazeleyebileceği bir yer olmak istiyoruz. Dünya çapında bu konuda çok güzel örnekler var. Biz de bu gelişimi yakalamak ve yolu bizimle kesişen öğrenci ve yetişkinlerimizle bunu paylaşabilmek.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner877