banner639
banner1451

Servisçiler OSB’ye yan yol istiyor

Servis İşletmecileri Odası Başkanı Taşkın Tırpan ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide servisçilerin sorunlarını konuştuk.

Servisçiler OSB’ye yan yol istiyor

 söyleşi:Tuğba Koçal

Servis İşletmecileri Odası Başkanı Taşkın Tırpan ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide servisçilerin sorunlarını konuştuk. Tırpan OSB’ye giriş ve çıkışlarda yaklaşık 4 kilometrelik servis kuyruğu olduğunu belirterek, bunun çözümü için servisçilere özel bir yan yol yapılmasını istediklerini söyledi.

Bize kendinizi tanıtır mısınız?

1974 Almanya doğumluyum. Bu mesleğe 2000 yılında başladım. Minibüs işletmeciliği yaparken, servisçilik biraz daha cazip geldi. Minibüsçülüğe göre daha rahat olduğu için servisçiliğe başladım. Birkaç yıl sonra arkadaşlarımla bir yazıhane kurduk. Okul ve personel işi yapmaya başladık. 2003 yılından sonra oda faaliyetlerine başladık. Önce dernek kurduk. Dernek çatısı altında çoğalarak oda kurmayı başardık. 2004 yılında kurulan odanın kurucu yöneticisi oldum. Kurucu başkanımız sağlık sebepleri nedeniyle ayrılınca yönetim kurulu beni başkan olarak seçti. O günden beri başkanlık görevimi sürdürüyorum.

“ÇOCUKLAR BİZİ ÖRNEK ALIYOR EĞİTİME ÇOK ÖNEM VERİYORUZ”

Servisçiler Odası olarak üyelerinize yönelik ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Oda olarak öncelikle eğitim çalışmalarına önem veriyoruz. Aileler bize çocuklarını 3 yaşından itibaren teslim ediyor. Servisçiler çocukların gelişimi için önemli meslek gurubu. Çünkü çocuklar kamera gibiler. Bizi sürekli kaydediyorlar. Olumlu ve olumsuz bütün davranışlarımızı örnek alıyorlar. Bu nedenle eğitimlere çok önem veriyoruz ve daha düzgün bir seviyeye getirmeyi amaçlıyoruz. Diksiyon, ilk yardım, trafik eğitimleri veriyoruz. Resmi kurumların tamamı ile diyalog içindeyiz. Büyükşehir Belediyesi, Emniyet müdürlüğü, Valilik, Milli Eğitim Müdürlüğü ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Eskişehir trafiğinde kaç okul servisi var?

Toplamda bin 329 S plakalı aracımız var. Bunların yaklaşık 650 tanesi okul servisi.

Servisçi esnafının sorunlarında söz eder misiniz?

Bizim sorunlarımız çok. Bunların başında prosedür geliyor. Tüm servis araçları Büyükşehir Belediyesinden her yıl uygunluk belgesi ve çalışma ruhsatı alıyor. Bunun için SRC Belgesi, psikoteknik test gibi belge isteniyor. Araçlarımız her yıl belediye muayenesinden geçiyor. Özelikle okul servis araçlarının şartları çok ağır. Bu araçların okul için özel dizaynlı olması gerekiyor. Her araç okul servisi olamıyor. Ruhsatında okul servisi diye yazacak. Kamerası olacak, sensorlu kapısı olacak, açılmayan camı olacak, dur levhası olacak, aracın için demir envanter olmayacak. Bunun yanında okul servis şoförlerinin her yıl sabıka kaydını istiyoruz.

Okul servisleri ile ilgili yaşadığınız sorunlar oluyor mu?

Velilerimiz servis 3 dakika geç kaldığımızda hemen aramaya başlıyorlar, panik oluyorlar. Bir de çocuğu servisle eve getirdiğimizde veli olmuyor, bu sefer çocuğu bırakamıyoruz. Bütün veliler en önce benim çocuğum bırakılsın, en son benim çocuğum alınsın istiyor. Bazı veliler iş saatlerine göre çocuğun alınmasını istiyor. Okul 8.30’da başlıyor ama veli, “çocuğum 7.30’da alınsın” diyor. Bazı velilerimiz okul açıldıktan sonra mahalle değiştiriyorlar. Örneğin Çamlıca’dan 71 Evler’e taşınıyor ve oraya servis istiyor. Bu olacak bir şey değil. Velilerle ilgili de böyle ciddi sıkıntılar yaşıyoruz.

TEKLİ ÖĞRETİME HEMEN GEÇİLEMEZ

Okul saatlerinin değiştirilmesi gündemde. Milli Eğitim Bakanlığı’nın tekli eğitime geçileceğine ilişkin açıklaması oldu. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

Bu sisteme hemen geçileceğine inanmıyorum. Çünkü okulların alt yapıları buna müsait değil. Özellikle ilköğretim okullarında bu çok zor. Çünkü 500 kişilik okula 1000 kişilik kayıt alıyorlar. Bunun 500’ünü sabahçı, 500’ünü öğlenci yapıyorlar. Tekli öğretime geçildiğinde bu öğrenciler ne olacak? Önümüzdeki yıllarda alınan kayıt sayısı azaltılır ve mevcut öğrenciler mezun olduğunda öğrenci sayı sı okul kapasitesi kadar olursa ancak bu gerçekleşebilir.

Tekli öğretime geçilse bile sabah 9 akşam 3 diye bir ibare yok. Sadece tekli eğitim diyor. Bazı okulları 7 buçukta, bazılarını 8’de, bazılarını 8 buçukta bırakacağız. Tek bir saat yok sadece tekli eğitim deniyor. Bu nedenle servisleri bu şekilde ayarlayacağız. Bunda sıkıntı yaşamayacağız.

Biraz da proje ve hedeflerinizden söz edelim.

İleriye dönük hedefimiz az önce de söz ettiğim gibi eğitimlerimizi arttırarak, servisçiler olarak çocuklarımıza örnek teşkil edebilmek. Bunun yanında okul servis araçlarının tamamı 2012 modelin üzerinde. Bunlar da hep parayla oluyor. Servisçi esnafı kazancının yüzde 70’ini borca yatırıyor. Uzun vadede yapmayı istediğimiz projeler var. Esnafımız için bir dinlenme tesisi, petrol istasyonu, sigorta firması, araç yıkama ve bakımının yapılacağı bir işletme gibi projelerimiz var. ama bunlar tabi ki zor ve uzun vadede olabilecek şeyler.

 

“ORGANİZE SANAYİYE SERVİSÇİLER İÇİN YAN YOL YAPILMALI”

Eskişehir trafiği herkesin gündeminde olan bir konu. Servisçi esnafı olarak bu konuda sizler ne gibi sorunlar yaşıyorsunuz?

Trafikte yol almakta hakikaten zorluk çekiyoruz. Özellikle personel servis araçlarının organize sanayi bölgesine giriş ve çıkışında ciddi bir trafik sıkışıklığı yaşanıyor. Organizede giriş- çıkış saatleri hep aynı sabah 8 akşam 6’dır. Bu nedenle giriş çıkışlarda çok sıkıntı yaşanıyor. Bu saatlerde aynı yol üzerinde yaklaşık 800 servisimiz oluyor. Bunların tamamı da büyük araçlar. Bir servis otobüsü 3 minibüsün yerini kaplıyor. Bu da 4 kilometrelik bir konvoya neden oluyor. Bu sıkıntıyı hem biz servisçiler olarak yaşıyoruz hem de çevre yolunu kullanan vatandaşlara bu eziyeti yaşatıyoruz. Orası Ankara yolu. Ankara’dan gelen araçlar da o trafiğe takılıyor, ne olduğunu anlayamıyor, kaza var sanıyor.

Peki, bu sorun nasıl çözülebilir?

Servisçiler için Organize Sanayi Bölgesi’ne giden bir yan yol yapılsa bu sorunun çözüleceğini düşünüyorum. Yani sadece servis araçlarını organizeye ulaştıracak ayrı bir yol olmalı. Bu konuyu milletvekillerimize de ilettik. Eskişehir’de güney ve kuzey çevre yolu yapımı konusu gündemde olduğu için o çözüm sağlar diye bir düşünce de var. Yeni çevre yolları açılırsa, Ankara’dan Bursa’ya gidecek araçlar güney çevre yolunu kullanacak, Afyon’a, Kütahya’ya gidecekler kuzey çevre yolunu kullanırlar. O zaman bu çevre yolu bize kalır şeklinde bir düşünce var. Bu da belki bir çözüm olabilir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali 3 yıl önce

Bende servis işi yapmak istiyorum. Belediye plaka sınırlaması yapmış. Ben de istenen şartları sağlarım. 2000 tl plaka kirasi istiyorlar.plaka fiyatları 350 ile 400 bin tl. Belediye bu taşıma işini ranta çevirdi. Yıllık bir ücret belirlesin. BU işi kim yapacaksa onlar belediyeye kira ödesin.

banner877

banner1466