banner1382
banner639

Yunus Emre’nin birimleri neden tek tek kapatılıyor

Yunus Emre Devlet Hastanesi’nin ilklerin hastanesi ve marka olduğunu belirten Türk Sağlık Sen Eskişehir Şube Başkanı Hüseyin Kararman, bu hastanenin birimlerinin neden tek tek kapatıldığını sordu?

Yunus Emre’nin birimleri neden tek tek kapatılıyor

Yunus Emre Devlet Hastanesi’nin ilklerin hastanesi ve marka olduğunu belirten Türk Sağlık Sen Eskişehir Şube Başkanı Hüseyin Kararman,  bu hastanenin birimlerinin neden tek tek kapatıldığını sordu?

Kapatılan birimlere seyirci kalanlara, özellikli birimlerin yok olmasına sus pus olan siyasilere, yetkililere seslenen Kararman, “Sizler sağlık çalışanlarının hak ve hukukunu koruyacaksanız işimiz Allah’a kalmış.

Sintigrafi ,Radyoterapi, Pet-cd, Kemoterapi ünitesi, 12 odalı uyku laboratuarı, Yanık ünitesi,

2 adet anjiyografi, KVC (ayda ortalama 20 açık kalp yapılıyordu)

Anevrizma ameliyatlarının rutin yapıldığı hastane idi Yunusemre

Biri bize söylesin dünyada da uyku laboratuar kurmak için milyon lira harcayan bir kurum nasıl oluyor da cihazları depoya kilitleyip üniteyi kapatabiliyor ve hiç kimsenin umurunda olmuyor.

Nasıl oluyor da ÜYTE (Tüp bebek merkezi) kurmak için milyonlarca lira harcayıp sonra kadın doğumun bir kısmı buradan gönderilebiliyor, tamamının gideceği dedikoduları ortalıkta geziyor” dedi.

“Nasıl oluyor da bir zamanların bölge hastanesi 3 kat daha büyütülüyor, milyonlarca  lira harcanıyor, yüzbin metrekarenin üzerine çıkartılıyor ama  ve hizmet verdiği birimler teker teker kapatılıyor” diye soran Türk Sağlık Sen Eskişehir Şube Başkanı Hüseyin Kararman şunları söyledi:

“Biri bize anlatsın; hizmetleri kısıtlanan, birimleri kapatılan bir hastanenin gelirinin düşeceği ortadayken, performansa dayalı bir sistemde hekim dışı personel neye göre artıyor. Yatak başına düşen sağlık personelini kıyas ettiniz mi?

Döner sermayeye acil çözüm

 2016 yılında Türkiye’nin en yüksek döner sermayesini dağıtan hastaneyi ne hale geldi. En iyisi burayı semt polikliniği yapın yada butik hastaneye çevirin herkes başının çaresine baksın. Acilen Sayın Başhekimden  ve İdari Mali İşler Müdüründen sağlık çalışanlarına  brifing vermesini, bilgilendirmesini istiyoruz. Doktorundan tüm sağlık personeline kadar herkes sitem ediyor, şikayet ediyor, bir açıklama bekliyor.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri de yaptığımız görüşmelerde bu konuda yönetmelik çalışması yaptıklarını ifade etmişlerdi. Fakat aradan aylar geçmesine rağmen hala bu konuda somut bir adım atılmamıştır.

Çalışanların artık sabrı kalmamıştır. Çünkü her hastaneden döner sermaye ek ödemeleri ile ilgili olarak çalışanların feryadı yükselmektedir.

Performansa dayalı döner sermaye ek ödemeleri neredeyse sıfırlanmıştır. Çalışanlar sabit ek ödemeye mahkum edilmişlerdir. Ekonomisini döner sermayesini de hesaba katarak yapan sağlık çalışanları mağdur olmuşlardır. 

10 yıl önceki ücretlerin bile mumla arandığı bir sistem artık çökmüştür.  Acil çözüm gereklidir. Mutlaka sabit ek ödemeler diğer kurumlarda olduğu gibi Maliye Bakanlığınca ödenmeli, çalışanların emeği zayi edilmemelidir. Acilen SUT (Sağlık Uygulu Tebliği) fiyatları gözden geçirilmeli, güncelleme yapılmalıdır.

Döner sermayede kaybolup giden çalışanın emeği, alın teridir. İstenen de lütuf veya ekstra değil, sadece çalışanın hakkıdır.  Bu hak teslim edilmelidir. “

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1389

banner877

banner1384

banner1259