Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), şubat ayına ilişkin üretim ve ciro endekslerini açıkladı. Buna göre; Sanayi üretimi yıllık yüzde 13,3, Toplam ciro yıllık yüzde 105,4 arttı.

Verilere ilişkin değerlendirmede bulunan Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, “Geçtiğimiz şubat ayında yüzde 4,4 ve yıllık yüzde 13,3 oranında artan sanayi üretim endeksi, enerji maliyetlerindeki tırmanışa ve Covid-19 varyantlarına rağmen beklentilerin üstünde gerçekleşti. Bunda ise en büyük pay maliyet bazlı sıkıntılara rağmen bu durumu üretime yansıtmadan ekonomiye değer katan sanayicilerimizindir” dedi.

Sanayiciler ile üreticilerin çarkları son sürat dönmeye devam etmesinde büyük gayret gösterdiğine vurgu yapan Kesikbaş, “Türkiye ekonomisinin 2022 yılının ilk çeyreğinde de pozitif büyüme eğiliminin sürdüğüne işaret eden bu durumun sürmesi alınacak tedbirler kadar, destek mekanizmalarının devreye sokulması gerektiğini ortaya koymaktadır” yorumunda bulundu.

Verilere göre sanayinin alt sektörleri incelendiğinde de artış olduğuna değinen Kesikbaş, 2022 yılı şubat ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,1, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 14,4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 4,9 arttığını belirtti.

Aile Şirketleri Nasıl Yönetilir? Aile Şirketleri Nasıl Yönetilir?

Toplam cironun alt detaylarına bakıldığında ise 2022 yılı şubat ayında yıllık sanayi sektörü ciro endeksi yüzde 123,6, inşaat ciro endeksi yüzde 55,2, ticaret ciro endeksi yüzde 94,1, hizmet ciro endeksi yüzde 119,6 arttığı ortaya çıkmakta.