banner639
banner1493

AK Parti’den Fahiş su zammına tepki

AK Parti İl Başkanı Av. Zihni Çalışkan, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan su zammına tepki gösterdi.

AK Parti’den Fahiş su zammına tepki

AK Parti İl Başkanı Av. Zihni Çalışkan, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan su zammına tepki gösterdi. Başkan Çalışkan; “Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisinin 28/11/2019 tarihli oturumunda, Eskişehir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünün (ESKİ), 2020-2024 yıllarına ait stratejik planı, 2020-2024 yıllarına ait yatırım programı, 2020 yılı yatırım programı, 2020 yılı performans programı ve 2020 ve izleyen iki yılın bütçesi görüşüldü.

Hazırlanan stratejik plan, yatırım programları ve 2020 yılı bütçesi, hep birlikte değerlendirildiğinde, yatırımlara ayrılan rakamların yetersiz olduğu, açıkça görülmektedir.

Dolayısıyla vatandaşlarımız, 2020 yılında ve sonraki yıllarda, mevcut durumdaki su isale hatlarının yenilenmesi, içme ve kullanma sularının kalitesinin artırılması, hem şehir merkezine, hem dış ilçelere ve mahallelere, yeni isale hatlarının yapılması, arıtma suyu tesisleri, atık su tesislerinin yapılması ve özellikle de yağmur ve kar yağdığında göle dönen cadde ve sokakların, su tahliyelerini mümkün kılacak, kanalizasyonların yapılması konusunda, yeterli hizmeti alamayacaklar. O zaman sormak gerekir: Nerede insan sağlığı, nerede çevre sağlığı ve nerede Avrupa Kenti?

Ancak buna rağmen, CHP’li Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, bütün vatandaşlarımızın kullandığı konut ve meskenlere ilişkin su ücretlerine, Ak Parti grubumuzun şiddetle karşı çıkmasına rağmen, %60 oranında zam yapmıştır.

Bu zam oranı çok yüksektir ve fahiş bir orandır. Bu zammın kabul edilmesi mümkün değildir.

Ayrıca bu zammın, merkezi hükümet tarafından yapılan diğer zamlarla ilişkili olduğu ve genel ekonomik duruma göre yapıldığı savunmasına sığınılamaz. Bu savunma, “topu taca atma” ezberciliğinden başka bir şey değildir. Zira şebeke suyunun maliyeti, bu savunmayı geçersiz kılmaktadır.

ESKİ Genel Müdürlüğü’nün varlık sebebi ve çalışma amacı sadece, geçmiş yıllarda ve önceki belediye başkanları döneminde yapılmış olan su şebekeleri ve isale hatlarını kullanıp, vatandaşların kullandıkları suya, %60 oranında fahiş bir zam yaparak, sattığı suların tahsildarlığını yapmaktan çok, hizmet kalitesini artıracak yatırımlar yapmalıdır.

Diğer taraftan, geçen yıl yapılmayan zamlardan dolayı ve maliyet artışlarından dolayı, ESKİ’nin zarar edeceği bahanesi de tamamen geçersizdir. Çünkü ESKİ, kâr eden bir kuruluştur. Bu kardân Büyükşehir Belediyesine geçen yıl 43 milyon TL. kâr aktarımı yapılmıştır. ESKİ, Büyükşehir Belediyesini “fonlamak” yerine, vatandaşların daha ucuz su kullanmasını, tercih etmelidir.

Milletimiz, CHP’nin “her şey güzel olacak” sloganıyla başlattığı, yeni dönem belediyecilik anlayışını 6 ay geçmeden en temel ihtiyaç olan su zammı ile herşeyin güzel olmayacağını göstermiştir. Su zammının ivedilikle geri alınması kamuoyu adına istiyor, bu olayın sonuna kadar takipçisi olacağımızı bildiriyoruz.” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Zam Zam 1 yıl önce

yıllardır CHP ye oy veren birisi olarak önce kalabak suyuna ve en son olarak çeşme suyuna yapılan bu fahiş acımasız zamları kınıyorum ve bütün muhalefet partilerini birleşerek belediye önünde bu acımasız zamları protesto etmeye davet ediyorum..

Avatar
vah ki vah 1 yıl önce

bu su zammını yapanlar sosyal devleti savunan bir parti gülermisin aglar mısın

banner877