banner639
banner1451

Odalar Aidat Almasın

Milliyetçi Hareket Partisi Odunpazarı İş Dünyasından Sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı Furkan TANGÖREN şehrimizde hizmet veren odalar ve birlik başkanlarını, üyelerinden bu yıl aidat alınmaması hususunda sağduyuya davet etti.

Odalar Aidat Almasın

Milliyetçi Hareket Partisi Odunpazarı İş Dünyasından Sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı Furkan TANGÖREN şehrimizde hizmet veren odalar ve birlik başkanlarını, üyelerinden bu yıl aidat alınmaması hususunda sağduyuya davet etti.

"11 Mart'ta Birleşmiş Milletlere bağlı Dünya Sağlık Örgütü koronavirüsü "pandemi" (salgın) olarak sınıflandırmıştır. Pandemi sadece bir tıp ve halk sağlığı sorunu değil, aynı zamanda ekonomik bir sorundur. Evde kal, sosyal mesafe, seyahat kısıtlamaları vb. uygulamalar, doğrudan üretim kaybı ve kısıtlamalardan ötürü hizmet sektöründeki faaliyetlerde de ekonomik gerileme ve daralmalara yol açmıştır.Bununla birlikte şehrimizin ekonomik yapısında ne yazık ki dinamo görevi gören öğrenciye dayalı ekonomimizden kaynaklı ve Üniversitelerin uzaktan eğitim modeline geçmesi sürecini yaşadığımız bu günlerde işletmeler büyük bir buhran yaşamaktadır.Gerekli destek ve çözümler için mücadele veren oda başkanlarımız her platformda yerel ekonomimiz için sesimizi duyurmaya çalışıyorlar. Geçtiğimiz günlerde Ticaret Odası Başkanı Sayın Metin Güler TOBB İç Anadolu Bölge Odaları İstişare Toplantısı'nda tüccar ve sanayicinin COVID-19 salgını sebebiyle aldığı kredilerin ötelenmesi, vergi borçlarının taksitlendirilmesi, kamu alacakları olan üyelerimize ödemelerinin yapılması gerektiğini ifade etmiştir. Kendisinin bu açıklamasını desteklediğimi belirterek kendisinden de, işletme ve esnaflara gönderilen 2020 Yılı Aidatlarının ödeme emirlerine istinaden;


“Resmî gazete de yayınlanan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden:
Kayıt Ücreti ile Yıllık Aidat ve Munzam Aidatın Tespiti ve
Ödenmesi Hakkında Yönetmeliğinin 

Aidatların Affı ve Yeniden Yapılandırılması
             Madde 10 — Oda ve borsa meclisi, tahsili imkânsızlaşan alacakların takibinden vazgeçilmesine veya ölen, ticareti terk eden ve oda veya borsaya olan aidat borçlarını yangın, sel, deprem ve benzeri tabiî afetler gibi iradesi dışında meydana gelen mücbir sebeplerden dolayı ödeme güçlüğü içinde olan üyelerin aidat borçlarının ve gecikme zamlarının affına ve/veya yeniden yapılandırılmalarına karar verebilir.
             İstisnai nitelikteki bu kararlar, aynı durumdaki tüm üyeleri kapsayacak şekilde ve yılda bir defa olmak üzere alınır.”


Maddesine dayanarak tüm işletme ve esnaflarımızın  yaşanılan pandemiden kaynaklı ve mücbir sebeplerden ötürü,bu yıl için mecliste karar alınarak Yıllık Aidatların alınmaması kararının yerinde olacağı görüşendeyim.Bu mücadele,her işletmenin ve esnafın kendi başına başa çıkacağı bir mücadele değildir.Ülke genelinde gerekli destek ve ekonomik tedbirlerinde hükümet olarak değerlendirileceği hususunda şüphemiz yoktur.Bütün oda ve birlik başkanlarını,
kendi karar alma yetilerinde olan bu tarz konularda sağduyuya davet ediyorum."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner877

banner1466