banner639
banner1493

Şincang değil Doğu Türkistan

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, "Doğu Türkistan Gulca katliamı ve ceza kampları" panelinde yaptığı konuşmada, Çin hükümetinin Doğu Türkistan halkına uyguladığı baskıyı son dönemde artırdığını söyledi.

Şincang değil Doğu Türkistan

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici,  "Doğu Türkistan Gulca katliamı ve ceza kampları" panelinde yaptığı konuşmada, Çin hükümetinin Doğu Türkistan halkına uyguladığı baskıyı son dönemde artırdığını söyledi.

Destici, Çin'in Doğu Türkistan'ı işgal ettikten sonra bölgeye kazanılmış yeni topraklar anlamına gelen "Şincang" ismini verdiğini belirterek, şunları söyledi: "Ben, hiçbir Türk'ün orayı Şincang olarak kabul etmediğini ve orayı Doğu Türkistan ismiyle kullanmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bizim bu tuzağa düşmememiz lazım. Çin'in toprak bütünlüğü Doğu Türkistan sınırları dışında başlar. Biz, Doğu Türkistan'ı da içine alan bir Çin toprak bütünlüğünü kabul edemeyiz."

KISITLAMALAR KALDIRILMALI                                                                                                           

Destici, "Çin vatandaşları hangi haklara sahipse, özgürlük, insan hakları, inanç ve ticari hürriyet noktasında Doğu Türkistan halkı için de bütün kısıtlamaların kaldırılması lazım.

Gayemiz, Doğu Türkistan'da yaşananları önce Türk dünyasına ve sonra bütün insanlığa duyurmak ve haykırmaktır" diye konuştu.

 ZULÜM SONA ERMELİ

  Destici, Çinli yetkililerle yaptıkları görüşmelere de değinerek, şunları ifade etti: "Zulmün sona ermesinin istiyoruz. Çin vatandaşları hangi haklara sahipse, özgürlük, insan hakları, inanç ve ticari hürriyet noktasında Doğu Türkistan halkı için de bütün kısıtlamaların kaldırılması lazım. Doğu Türkistan'da zulüm var mıdır, yok mudur ? Zulüm vardır ve devam ettiği sürece biz susmayacağız ve bitmesi için elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz.

HER MİLLETİN BAĞIMSIZ YAŞAMA HAKKI VARDIR

Fikri ıslahat çalışmaları adı altında milyonlarca Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz kamplara kapatılmışlar. Fikri soykırıma tabi tutuluyorlar. Kimliklerinden, kültürlerinden, inançlarından vazgeçmeyenler ya ağır işkencelere tabi tutuluyorlar, ya da kurşuna diziliyorlar, ya da Çin'in farklı bölgelerine sürülerek kaybediliyorlar, yok ediliyorlar. Bunu herkes duysun. Her milletin bağımsız yaşama hakkı vardır.”

Merve Şebnem Oruç Moderatörlüğünde başlayan Panal de Prof. Dr. Hale Şıvgın, Prof. Dr. Alimcan İnayet, Prof. Dr. Abdurreşid Celil Karluk ve Doç Dr. Erkin Emet, "Doğu Türkistan Gulca katliamı ve ceza kampları" ilgili sunumda bulundular.

  Panele katılan Irak Türkmen Cephesi Lider Erşad Salihi’de Doğu Türkistan da yaşanan katliamları ve işkenceleri şiddetle kınadığını ifade etti.

                                                                                                                                      

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner877