banner639
banner1451

Türkiye, “yeni Panama” olmasın

CHP’li komisyon üyesi Eskişehir Milletvekili Çakırözer, “Yurt dışındaki paraları sorgusuz sualsiz getirmek istenmesi ekonomide işlerin iyi gitmediğinin bir başka göstergesidir. Bu Türkiye’yi ‘Yeni Panama’, ‘Yeni Seyşeller’ yapar” diye konuştu.

Türkiye, “yeni Panama” olmasın

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen Varlık Barışı’na yönelik düzenleme içeren tasarıyı eleştiren CHP’li komisyon üyesi Eskişehir Milletvekili Çakırözer, “Yurt dışındaki paraları sorgusuz sualsiz getirmek istenmesi ekonomide işlerin iyi gitmediğinin bir başka göstergesidir.  AKP, ülkemizi kara para cenneti yapacak, rüşvet, kaçakçılık parasını ülkemize getirmek istiyor. Bu Türkiye’yi ‘Yeni Panama’, ‘Yeni  Seyşeller’ yapar” diye konuştu.

 CHP’li Utku Çakırözer, düzenlemenin yasalaşması halinde Türkiye’ye rüşvet, yolsuzluk, kaçakçılık paralarının gireceğini belirtti ve “Bu Türkiye’yi ‘Yeni Panama’ yapar” uyarısında bulundu.Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen ve yatırım ortamını iyileştirme adına hazırlanan tasarıya “Varlık Barışı” adı altında son derece sorunlu bir düzenleme yer aldı. Düzenlemeyle yurtdışındaki paralar, sorgusuz sualsiz yurda getirilebilecek. Komisyonun CHP’li üyesi Utku Çakırözer, düzenlemenin son derece sakıncalı olduğunu belirtti ve şu konulara vurgu yaptı:

Ekonomide itiraf: Aslında bu düzenleme, ekonomide işlerin çizilen toz pembe tabloların gerçek olmadığının itirafı niteliğindedir. Vergi alınmayacak, başkasının üzerine de getirilecek. Para gelsin de nasıl gelirse gelsin gibi bir düzenlemenin başka bir açıklaması olamaz.  Bari İtalya gibi bazı ülkelerde olduğu gibi getirilen paranın başka bir yatırım aracında kalması gibi bir şart getirilseydi, bu da tasarıda yok.

Dokunulmazlık kalkanı: Tasarının bu haliyle yasalaşması halinde paralarını Türkiye’ye getirecekler hakkında hiçbir yasaya göre inceleme, araştırma, soruşturma veya kovuşturma yapılamayacak. Yani bildirimde bulunan kişilere yasalar karşısında bir dokunulmazlık sağlanıyor. Bu düzenleme, AKP döneminde rüşvet, yolsuzluk çarkında elde edilen paraların ve diğer değerli varlıkların sisteme sokulması ve artık gizlenemeyecek boyuta gelen bu suçlardan ceza almalarının önüne geçilmesine dönük bir çaba olarak gözüküyor. Bu yolla sisteme girecek paranın yatırıma yöneleceğinin bir garantisi yok.

Karapara cenneti oluyoruz: Bu düzenlemenin Panama Belgeleri skandalının ortaya çıkmasından sonra gündeme gelmesi de son derece önemlidir. Oralarda tutunamayan paraların ülkemize bu yolla getirilerek hiçbir araştırma, soruşturma ve kovuşturma yapılmadan aklanmasına hizmet edebilir. Sadece Türk vatandaşları değil yabancılar da bu şekildeki yasa dışı yollardan elde ettikleri karapara ve suç gelirlerini Türkiye’ye getirip aklayabilirler. Böylece Türkiye, karapara cenneti haline getirilebilir. Bu da ülkemizi karapara ile anılan “Yeni Panama”, “Yeni Seyşeller” yapabilir. Buna izin veremeyiz, vermemeliyiz.

İmajımızı bozacak: Bu durum, ülkemizin dünyadaki imajının da bozulmasına neden olacaktır.  Başta karapara ve terörün finansmanını takip eden OECD başta olmak üzere uluslararası kuruluşlar bizi kara listelerine alacaktır.

Yatırım böyle gelmez:  Ülkemizin imajının bozulmasına, kayıt dışı ve karapara ekonomisiyle anılan bir konuma gelmesine izin veremeyiz. Terör belası yüzünden hemen her gün ülkemizde ne yazık ki bombalar patlıyor, insanlarımız ölüyor. Can ve mal güvenliğinin sağlandığı, hukukun üstünlüğünü, devletin saydamlığı ve hesap verebilirliğini güçlendiren politikalar üretemez isek arzu ettiğimiz yatırım gelmez, yeni iş alanları açılmaz. Bizim öncelikli görevimiz yatırımın önündeki asıl bu engelleri kaldırmak olmalıdır. Dolayısıyla demokrasi, hukuk ve özgürlükleri mutlaka güvence altına almak zorundayız"
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner877

banner1466