Keşkül-ü Fukara Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yeni bir projeye imza atıyor.

WhatsApp-Image-2022-05-27-at-14.05

Keşkül-ü Fukara Derneği Kurucusu ve Başkanı Zekiye Doğan, Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğrenim Teknolojileri Bölümü öğrencileri ve gönüllülerin bir araya geldiği bir proje başlattı. Afgan, Kongolu, Türkmen, Suriyeli ve Türk çocuklarının tek çatı altında toplandığı bu projede çocuklara gönüllü öğrenciler tarafından her hafta Türkçe dil eğitimi veriliyor. Doğan, çocuklar için en büyük engel olan dil sorununun da bu eğitim sayesinde çözülmeye başladığını belirtiyor.

Geleceğin mühendisleri model uçaklarla kendilerini geliştiriyor Geleceğin mühendisleri model uçaklarla kendilerini geliştiriyor

Uyum konusuna oldukça önem verdiklerinin altını çizen Doğan, yaptıkları etkinliklerle farklı kültürlerden, dillerden çocukları ve yetişkinleri bir araya getirerek birbirlerini tanımaları, anlamaları ve uyum sağlamaları noktasında destek olduklarını söyledi. Proje kapsamında dil eğitiminin yanında çocuklar beraber filmler izliyor, film hakkında resimler yapıyor ve bir yandan da gönüllülerin yaptıkları yemekleri yiyorlar. Bu sırada çocukların anneleri de Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kadın Sağlığı Merkezi’nin iş birliği ile derneğe gelen hemşireden sağlık konusunda eğitim alıyor.

Derneğin 5 haftalık programında çocuklarla Karagöz izleyeceklerini, kitaplar okuyacaklarını, Eskişehir Balmumu Müzesi’ne ve Sazova Bilim Merkezi’ne ziyarette bulunacaklarını söyleyen Doğan, herkese “Tanısan sen de seversin” diyor.

WhatsApp Image 2022-05-27 at 14.05.23 (1)