Tepebaşı Belediyesi ile DİSK’e bağlı GENEL-İŞ Sendikası arasında düzenlenen toplu iş sözleşmesi imza altına alındı.

Çalışanlara Belediye emekçileri, sözleşme ile önemli kazanımlar elde ederken Başkan Ataç, “Sendikasız işçinin değil, örgütlenmenin yanında olduk, yararına inandık” dedi.

Tepebaşı A.Ş. ile DİSK’e bağlı GENEL-İŞ (Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası) arasında gerçekleşen toplu iş sözleşmesi imzalandı.

Tepebaşı Belediyesi hizmet binası avlusunda düzenlenen imza törenine Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç ve DİSK Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu’nun yanı sıra CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, GENEL-İŞ Sendikası Toplu Sözleşmeler Daire Başkanı Çetin Çalışkan, DİSK Eskişehir Bölge Temsilcisi ve GENEL-İŞ Şube Başkanı Günay Ayaz, belediye yöneticileri ve çalışanlar katıldı. Tepebaşı Belediyesi temizlik emekçilerinin oluşturduğu Eko Şov Ritim Grubu tarafından gerçekleştirilen konserin ardından törene geçildi.

“İlklerin belediyesinde ilklerin sözleşmesi”

DİSK Eskişehir Bölge Temsilcisi ve GENEL-İŞ Şube Başkanı Günay Ayaz, “İlklerin belediyesinde, ilklerin sözleşmesini birlikte yaptık. Artık Tepebaşı Belediyesi’nde çalışan işçiler, asgari ücretin üstünde ücret alacaklar, kimse asgari ücretin altına düşmeyecek bu toplu sözleşme ile. Bundan sonra bütün sosyal haklarımız artık net yatacak, yan ödemelerimizin hepsi. Bunlar Eskişehir’de ilk kez uygulanan haklar. Artık işçilerin kıdemleri geriye dönük işlemiştir. Enflasyonun altında ezilmediğimiz bir sözleşmeyi imzalıyoruz, ‘asgari ücret artış oranı artı 5 puan’ şeklinde bir maddemiz var. Tüm bunların sağlanmasında, gerçek demokrasiyi gösteren, sözde değil icraatta da bunu hayata geçiren Değerli Belediye Başkanımız Ahmet Ataç’a teşekkür ediyoruz. Çünkü bu maddeler Eskişehir’de ilk kez burada, Tepebaşı Belediyesi’nde uygulanacak” dedi.

GENEL-İŞ Sendikası Toplu Sözleşmeler Daire Başkanı Çetin Çalışkan ise “Tepebaşı, başkanı, yönetici ve çalışanları ile Eskişehir’in en özel belediyelerinden birisi. Gelişerek daha fazla ilki yapacağına eminim. Bu toplu sözleşmede emeği geçen başta Belediye Başkanımız Ahmet Ataç’a, değerli yönetimine ve tüm bürokratlara, temsilci arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” sözlerini kullandı.

“Memleketimize sahip çıkacağız”

DİSK Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu ise konuşmasında, “Böylesine zorlu bir süreçte, ekonomik tercihleri işçiden, emekten, halktan yana kullanırsak bu kara tabloyu ortadan kaldırmak mümkündür. İşte, Tepebaşı Belediyesi’nde imzalanan bu sözleşme de örnek olmak adına önemlidir. Zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yapan bu sistemin değişmesi şarttır. Bunu değiştirecek olan en önemli güç de hayatı her gün yeniden üreten Türkiye işçi sınıfıdır. Bu ülkenin geleceğine, memleketimize sahip çıkacak, çocuklarımızın, torunlarımızın geleceğine hep birlikte sahip çıkmalıyız. Bu süreçte emeği geçen herkese, belediyemize ve Başkanımız Ahmet Ataç’a DİSK adına teşekkür ediyorum. Buradan yaptığımız bu toplu sözleşme, bütün Türkiye işçi sınıfına ışık olsun. Yan yana, omuz omuza mücadelemizi büyüteceğiz, emeğimize sahip çıkacağız, çocuklarımızın geleceğine sahip çıkacağız. En önemlisi de memleketimize sahip çıkacağız” diye konuştu.

Her günümüz 4 ekim olsun! Her günümüz 4 ekim olsun!

“Örgütlü emek mücadelesinin her zaman yanında olduk”

CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü de “Süreci yakından takip ettim, emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum. Emekçi kardeşlerimiz olabildiğince iyi koşullara kavuştular. Yeterli olmadığını hepimiz biliyoruz. Alışverişe çıktığımızda, tencereyi ocağa koyduğumuzda, birbirimizle ettiğimiz sohbetlerde hepimiz koşulların ne kadar ağır olduğunu biliyoruz. Hakça üretip, hakça paylaşacağımız günler uzak değil. Biz CHP olarak örgütlü emek mücadelesinin her zaman yanında olduk. Yine bu mücadelenin yanında olan Başkanımız Ahmet Ataç’a tekrar tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

“Arkadaşlarımızın emeğini koruyarak bugünlere geldik”

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç da toplu iş sözleşmesinin hayırlı olmasını temenni ederken, “Güzel bir toplu sözleşme dönemi geçirdik. Bizim için en önemli olan iş barışıydı. Birtakım dedikodulara kulak vermeden yolumuza baktık ve yolumuza devam ettik. Çünkü yıllardır olan deneyimimizle çok değerli emekçi arkadaşlarımızın emeğini koruyarak bugünlere geldik. Tabi bu son 3-4 yıldır zorluklar yaşıyoruz. Bir taraftan koronavirüs, bir taraftan enflasyon, ekonomik kriz birleşince çok kötü günler geçiriyoruz. Bakın, açlık sınırı 6 buçuk bin lira civarında, yoksulluk ise 22 bin lira. Arkadaşlar, yoksulluk mu, zenginlik mi, bunu anlamak çok zor. Bugün baktığınızda Türkiye’de kaç kişi 22 bin lira maaş alır? Ama maalesef yoksulluk sınırıdır. Ne kadar zorluk yaşadığımızı hissederek bugünlere geldik. Ama bugünlerden sonra Türkiye’de çok şeyler değişecek. Aydınlık bir Türkiye gelecek, özlenen bir Türkiye gelecek. Bunu hep birlikte sandıkta demokrasi yoluyla yapacağız. Bunu sadece Eskişehir’de değil, bütün Türkiye’de yapacağız. Toplu sözleşmede birtakım kazanımlarımız var. Bu toplu sözleşmeyi karıştırmak isteyenler oldu ama aldırmadık. Çünkü Tepebaşı Belediyesi büyük bir kurumdur. Kendi bildikleri vardır, deneyimleri vardır. Bu deneyimler üzerinden yapılan bu toplu sözleşme Türkiye’ye, Eskişehir’e örnek olacak. Bu örnekleri alıp iyi toplu sözleşmeler yapsınlar. Emekçileri korusunlar, arkadaşlarını korusunlar. Gönül daha çok şeyler vermek ister ama belediye hepimizin belediyesi. Biz burada hepimiz patronuz, aynı zamanda çalışanız. Onun için belediyemizi de koruyacağız, emeğimizi de koruyacağız. Buradan gelen bütün emekler ananızın ak sütü gibi helal olsun. Sizler bunun daha fazlasını hak ediyorsunuz ama belediyenin değerlendirmesini yaptığında ancak bu noktada birleşiyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Ataç, Çerkezoğlu ve Çalışkan, toplu iş sözleşmesini alkışlar eşliğinde imzaladı. Sözleşme, çalışanlar tarafından davul ve zurna çalınarak kutlandı.

Tepebaşı emekçisi için önemli kazanımlar

İmza altına alınan Toplu İş Sözleşmesi, 01/07/2022 ile 30/06/2024 tarihleri arasını kapsayacak ve sözleşmeden 1.630 personel yararlanacak. Sözleşme içeriğinde ücretlerde ve sosyal haklarda önemli artışların yanı sıra iş güvencesini de barındırıyor. Sözleşme kapsamında en düşük personel ücreti 7.674,43 TL olacak. Maaşlarda ortalama yüzde 56,14 oranında artırım sağlayan sözleşme kapsamında 6 aylık dönemlerde de maaş artışları, asgari ücret artışının üstünde belirlendi. 2023 yılının ilk altı ayı için asgari ücret artışına ilave yüzde 5, 2023 yılının ikinci yarısına yüzde 5, 2024 yılının ilk altı ayı için yine asgari ücret artışına ilave yüzde 5 artış yapıldı. Sözleşme ile personelin ek kazançları ortalama yüzde 137,46 oranında artırıldı. Yemek, yol, yakacak, çocuk parası, gıda yardımı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Ramazan ve Kurban Bayram yardımları, 1 Mayıs İşçi Bayramı yardımlarına yüzde 100’ü geçen oranda artışlar yapıldı. Personel çocuklarına verilen eğitim yardımlarında ise yüzde 189,04 oranında ortalama artış yapıldı.