ÇYDD Eskişehir Şube Başkanı Sevgi Akmen,  Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. Yıldönümü nedeniyle şu açıklamayı yaptı;

“Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. yıldönümünü büyük bir coşkuyla kutluyoruz. 29 Ekim 1923’te kuruluşu ilan edilen Türkiye Cumhuriyeti anayasamızın 2. maddesinde tanımlanan şekliyle laik, demokratik, sosyal hukuk devleti olarak sonsuza dek yaşayacaktır.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. yıldönümünde, bağımsız bir ülke olmamızı sağlayan başta büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi saygı ile anıyoruz. Emperyalist güçlere karşı canlarını ortaya koyarak mücadele eden kurtuluş savaşı kahramanlarımıza minnet duygularımızı iletiyoruz.

29 Ekim 1923’te kurulan Türkiye Cumhuriyeti laik, demokratik yönetim anlayışı doğrultusunda “aklı ve bilimi esas alarak” çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmayı temel hedef olarak belirlemiştir.

Cumhuriyetimizin ilanından bu yana geçen 99 yılın sonunda ise “Bir kültür devrimi olarak Cumhuriyet, lügatimizi, alfabemizi, dilimizi bütün düşünce setlerimizi yok etmiştir” diyen anlayışı asla kabul etmiyoruz.

Bazı çevrelerin Cumhuriyetimizi ve büyük önderimiz Atatürk’ü itibarsızlaştırmaya yönelik çabalarına karşın 29 Ekim’de Cumhuriyet Bayramımızı, büyük bir coşku ve heyecan içinde kutlayacağız. Ülkemizin aydınlık geleceğine yönelik umutlarımızı tazeleyeceğiz.

Bu bağlamda, ÇYDD Eskişehir Şubesinin Gençlik birimi tarafından hazırlanan ve 28 Ekim Cuma günü saat 14:00’de Hamam yolu caddesi Yediler Parkı girişinde yapılacak olan “Cumhuriyetimizin 99. Kuruluş yıldönümünü kutlama etkinliğine” duyarlı Eskişehirlileri bayraklarıyla katılmaya davet ediyoruz.

sevgi akmen

29 Ekim Cumartesi günü de saat 14:00’de Ulus Anıtı önündeki gösterilerle başlayacak olan “Cumhuriyet Yürüyüşüne” davetimizi iletiyoruz.

 Linz arasında 10 yıllık kardeşlik  Linz arasında 10 yıllık kardeşlik

Yaşasın Cumhuriyet...”