Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi Müdürlüğü veterinerleri tarafından tedavileri tamamlanan 11 yabani kuş ve 2 yılan doğaya salındı.

 Şehir turizmine verdiği katkının yanı sıra, yaralanan, hastalanan ve zor durumda olan yabani hayvanların da tedavilerini üstlenen Eskişehir Hayvanat Bahçesi 11 yabani kuş ve 2 yılanı daha tedavi ederek doğaya tekrar saldı.

Eskişehir’de hayvanseverler tarafından bulunan 9 kerkenez, 2 kulaklı orman baykuşu ve 2 hazer yılanı Doğa Koruma ve Milli Parklar Eskişehir Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi. İlk müdahalesi yapılan yaban hayvanları, daha sonra tedavileri ve bakımları için Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi'ne götürüldü.

EYBİLDER’den aşure ikramı EYBİLDER’den aşure ikramı

Burada tedavi ve bakımları tamamlanan 9 kerkenez, 2 kulaklı orman baykuşu ve 2 hazer yılanı Eskişehir Hayvanat Bahçesi ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Eskişehir Şube Müdürlüğü ekiplerince doğaya bırakıldı.

Konuyla ilgili bilgi veren Eskişehir Hayvanat Bahçesi yetkilileri, “Kerkenezlerin geliş nedeni kuşların yuvadan düşmesiyle ilgili. Yavru iken vatandaşlarımızın bulması nedeniyle bizlere ulaşıyor. Tedavilerini yapıp doğaya salıyoruz. Hazer yılanı ise şehir içinde bulundu. Farklı yerlere girmişler ve onlar oradan alındılar. Bu yılanlar özellikle zehirsizdir. Çok kızdırılmadıkça zarar vermezler fare ve tavşan gibi hayvanları yiyerek yaşarlar. Kulaklı orman baykuşları da yavru iken geldiler. Yetişkin olunca tekrar doğaya salıyoruz. Burada yapacağımız en büyük şey yavruları olduğu yerden hemen almamak. Bir süre bekleyip yırtıcı hayvanlardan uzak yere koyulmalı. Annesi daha sonra yavrularını gelip alıyor. Buna özellikle dikkat edilmeli” dediler.

11 vahşi kuş ve 2 hazer yılanı veterinerler eşliğinde götürüldükleri Kızılinler Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda teker teker doğal ortama salındılar. Salındıktan sonra kısa bir süre duraklayan hayvanlar, daha sonra özgürlüklerine kavuştu.