banner639
banner1544

Tarım ve hayvancılık  masaya yatırıldı

Tarım ve hayvancılık  masaya yatırıldı

Doğçep  “ Doğu Anadolu'nun tarım ve hayvancılığı”nı  masaya yatırdı. Yapılan açıklama şöyle; "        

Türkiye Çevre Platformu (TÜRÇEP)  ve  Doğu Anadolu Çevre Platformu ( DOĞÇEP ) in ortaklaşa düzenlediği  ve Türkiye’nin çeşitli  çevre örgütlerinin,  Van Ziraat Mühendisleri Odası ile ESCEVDER in daveti üzerine  Eskişehir Milletvekili Jale Nur SÜLLÜ ile  bir çok katılımcının katıldığı bilgilendirme ve değerlendirme toplantısı Zoom üzerinden  gerçekleştirilmiştir.

            Moderatörlüğünü   DOĞÇEP  dönem Sekreteri Ali KALÇIK ‘in  yaptığı, “Doğu Anadolu’nun Tarım ve Hayvancılığı” konu başlıklı bilgilenme toplantısında Van Ziraat mühendisleri Odası Şube  Başkanı   Engin IŞIK   sunumunda Doğu Anadolu’daki tarım ve hayvancılıktaki bölgenin  durumunu özetleyerek  aşağıdaki tespitleri de dile getirmiştir.

            Bölge olarak büyük baş hayvan yetiştiriciliğin en fazla     olduğu il VAN olup, Türkiye’deki 17 milyon büyükbaş hayvanların % 23,4 u bu topraklardadır. Tarıma en uygun yerlerin ise Malatya, Erzurum ve Elazığ olduğu aşikar olup Malatya’nın kayısısı bütün dünya’ca tanınmaktadır. Türkiye’de sanki birileri hayvancılığı ve tarımı aşağıya çekmek istiyor gibi, Türkiye’deki meraların % 40  doğuda olmasına karşın bu meraların % 70 ine güvenlik sebebiyle girilememektedir. Hayvancılığın % 25 i bu bölgede olmasına rağmen 4500 köy boşaltıldı. Fırat ve Dicle bu bölgede olması sebebiyle su en bol bölgedir.

            Yazar Menderes İNANÇ “ Tarım politikaları gözden geçirilerek, tarımı nasıl geliştirebiliriz diye kafa yormalıyız. Boşaltılan köylerden şehirlere göç edilmektedir. Yayla yasakları kaldırılmalıdır” demiştir.

            Doğçep Aktivisti Mehmet DOĞAN “ ABD tarımı % 60 desteklerken Türkiye % 10 desteklemektedir. Organik tarıma elverişli topraklarımız mevcut bunlar değerlendirilmeli ve Arıcılık özendirilmelidir. Türkiye’de 46 Ziraat Fakültesi vardır ama tarım politikası yoktur. Munzur çayı üzerinde 7 baraj vardır ve planlama yoktur.

            Muş Meşe Derneğinden İhsan AYTEMİS “ Bölgede 162.000 hektar sulama alanı olmasına rağmen % 55 i sulanabilmektedir. Tarımda planlama çok önem olup bu planlamayı göremiyoruz. Vahşi sulamadan yağmurlama ve damla sulama sistemine geçmeliyiz.

            Munzur Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Tema Tunceli temsilcisi Bilgin ZENGİN”  Tunceli su kaynakları bakımından iyi durumda olup, küçük baş hayvancılık ve arıcılıkta öne çıkmış şehirlerdendir. Bunun yanında endemik bitkilerde mevcuttur.

            Vançevder Başkanı Ali KALÇIK” Van denizimize posseptik atıkları akıtılmamalı, uçan balık olan Van balığı Zilan’a yapılan baraj ile yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır.

İda Dayanışma Derneği Başkanı Ekrem AKGÜL” Çanakkale’de süt hayvancılığı yapılmakta olup, süt fiyatı ve süt tüketimi düşmüş olup, tarımsal ve hayvancılık politikası olmaması çiftçilerimizi yok etmektedir.

             Van Edremit Tema Temsilcisi Bahise ERDEM “ Norkun koyununun 13 kaburgası olup, diğer koyunların 12 kaburgası mevcuttur.

Eskişehir Milletvekili Jale Nur SÜLLÜ “ Bölgenin tarım ve hayvancılığını hakkında bilgi almak için toplantıya katılıyorum.  CHP olarak tarım ve hayvancılık olarak yapacaklarımız bellidir. Hükümetin tarım ve hayvancılık politikaları yoktur. Meralar ihale ile satışa çıkarılmaktadır.  İktidara geldiğimizde bütün bunları çözeceğiz.

Denizli Menderes İnsiyatifi Mustafa ÇALLICA”  25 havza bazında politikalar üretmeliyiz.

TÜRÇEP koordinatörü Prof.Dr.Tanay Sıdkı UYAR “ Avrupa Birliği (AB) üyesi olan 28 ülke iklim Krizinde 2030 yılına kadar karbon sıfır olması için 1 Trilyon € kaynak ayırarak Ortak tarım politikası belirliyor. Türkiye’de aday ülkelerden biridir. AB 2050 ye kadar aday ülkelerinde uyması gereken tarım politikaları belirleyecektir. Biz pestisist’ler den arındırılmış bir tarım politikası belirleyerek ürünlerimizi  tarladan sofraya ulaştırılması önemlidir.

   Zoom üzerinden yapılan toplantıda toplantıya katılan çevreci kuruluş temsilcilerin soruları ve açıklayıcı ve doyurucu bilgiler ile toplantı sona ermiştir. Escevder (Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği)  de katılımcılar arasında yer almıştır.

         TÜRÇEP ( Türkiye Çevre Platformu )  önderliğinde yapılan bu söyleşilerin devam edeceğini ve  bu tür zoom  toplantılarının bilgilerini kamuoyuna açıklayacağımızı    duyururuz.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner877

banner1546