CHP Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, “Zafer Havaalanı’nın zararını, Eskişehir Hasan Polatkan Havaalanı’nı uçuşlara kaparak ödeyemezsiniz.” dedi.

Baki Dündar il başkanlığı görevinden ayrıldı Baki Dündar il başkanlığı görevinden ayrıldı

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün, havayolu şirketlerine bir yazı göndererek, uçuş operasyonlarını Kütahya Zafer Havalimanı'ndan yapmaları konusunda talimat vermesini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıyan CHP Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, “Zafer Havaalanı’nın zararını, Eskişehir Hasan Polatkan Havaalanı’nı uçuşlara kaparak ödeyemezsiniz.” dedi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü geçtiğimiz Şubat ayında, havayolu şirketlerine gönderdiği yazı ile Kütahya Zafer Bölgesel Havalimanı’nı kullanmaları yönünde talimat vermişti. 2021 yılı pandemi koşullarında bile, yaklaşık 100 bin yolcunun seyahat ettiği havalimanına uçuş yapan havayolu şirketlerine ‘Uçuşlarını Eskişehir yerine Zafer Havalimanı'na kaydırmaları' yönünde baskılar yapıldığını belirten Süllü, Eskişehirlilerin tepkisini Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda dile getirdi.

“1989’da devlet bütçesine bir kuruş yük olmadan, Anadolu Üniversitesi’nin bütçesi ile dönemin rektörü şimdiki Büyükşehir Belediye Başkanımız Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen tarafından yapılan Anadolu Üniversitesi Havaalanı (şimdiki adıyla Hasan Polatkan Havalimanı) sivil havacılık eğitimlerinin verildiği. Türkiye'de tek 'Üniversite Havalimanı’ olarak Belçika, Almanya, Fransa, Hollanda ile umre seferleri olmak üzere, yılda 100 bin yolcuya hizmet vermektedir. Kütahya’da plansız bir şekilde, uçuş garantisi ile yapılan ve devlet bütçesine büyük yük getiren Zafer Hava Limanı’nın açığını kapatmak üzere Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nce, 1 Nisan 2022 itibariyle uçuşların Eskişehir’den yapılmayacağı Zafer Hava Limanı’nın kullanılacağı belirtilmiştir. Yolcu ve hava yolu firmalarının istemediği,  bu girişime derhal dur denilmelidir. İç uçuşların başlatılması yönünde mücadele verilirken şimdi de yurt dışı uçuşlara kapatılma tehlikesi ile karşı karşıya olan havaalanımıza sahip çıkacağız. Biz Eskişehirliler, havaalanımızın uçuşlara kapatılmasına izin vermeyeceğiz.” sözleriyle Bakanlığa seslenen Süllü, “Eskişehir’de çevreyolunda, Alpu Yolunda ve Seyitgazi Yolunda olan kazalara kulaklarını tıkayıp sesimizi duymayan Ulaştırma Bakanlığı, şimdi de havaalanımıza göz dikmiş durumda. Konu ile ilgili soru önergesi verdiğimiz Bakanlığın Eskişehir’e karayolu sonrası havayolu üzerinden de ‘Ulaştırmama’ çabasına sessiz kalmayacağız; Eskişehir’e hizmet etmeme kararlılığında olan AKP yönetiminin Zafer Hava Limanı beceriksizliğinin maliyetini, Eskişehirlilere ödetmesine izin vermeyeceğiz.” dedi.