Tepebaşı Belediyesi vatandaşların daha temiz ve güvenilir bir çevrede yaşamlarını sürdürmeleri için gerekli önlemleri alırken bu doğrultuda gerçekleştirdiği çalışmalara devam ediyor.

Sürdürülen çalışmalar ile 2022 yılında da tonlarca atığın geri kazanımını sağlayan Tepebaşı Belediyesi, atık toplama sisteminin düzenli işleyişi ve toplama miktarları açısından verimli bir yılı geride bıraktı.

Tonlarca atık kazanca dönüştü

Tepebaşı Belediyesi geri kazanım çalışmaları kapsamında 2022 yılında; 6 milyon 675 bin 315 kg ambalaj atığı, 63 bin 285 kg bitkisel atık yağ, 3 bin 200 kg atık pil, 126 bin kg tekstil atığı, 4 bin kg atık ilaç, 7 bin 250 kg ömrünü tamamlamış lastik ve bin kg da elektronik eşya atığı olmak üzere toplam 6 milyon 880 bin 50 kg atık toplamayı başardı.

2009 yılından beri ilçede geri dönüşüm atıklarını toplayan Tepebaşı Belediyesi 2020 yılında Sıfır Atık Yönetim Planı oluşturmuş ve ilçedeki geri dönüştürülebilir atıkların toplanması için Sıfır Atık Belgesi aldı. Ayrıca 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi ile 13 farklı kategorideki atık, ayrıştırılarak geri dönüştürülebiliyor. Elektrikli ve elektronik eşya atıkları, atık lastikler, atık ilaçlar, atık piller gibi atıklar, vatandaşların talepleri doğrultusunda Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından evlerden alınabiliyor. Vatandaşlar da 1. Sınıf Atık Getirme Merkezine atıklarını kendileri ulaştırabiliyor.

2020 yılında 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’ni faaliyete geçiren Tepebaşı Belediyesi, belediye hizmet binasına Sıfır Atık Belgesi alan Eskişehir’in ilk belediyesi konumunda. Ayrıca Doğal Yaşam Merkezi, Şirintepe Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Su Sporları Merkezi, Alzheimer Konukevi ile Fen İşleri Şantiyesi de Tepebaşı Belediyesi’nin Sıfır Atık Belgesi almaya hak kazanan merkezleri arasında.

Çevre etkinlikleri hız kesmiyor

Tepebaşı Belediyesi, çevre sorunlarının çözümlenebilmesi için sisteme yönelik çalışmalarının yanı sıra eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarını da yıl boyunca etkin bir şekilde devam ettirdi. 

9 Haziran 2022’de geri dönüşüm temalı Çevre Şenliği düzenlenirken, Dünya Temizlik Günü de 17 Eylül tarihinde etkinlikler ile kutlandı. Eko-Okullar Çevre Çocuk Meclisi ve Mavi Bayrak Uygulaması kapsamında da çevre temalı çalışmalar hız kesmedi.

Binlerce öğrenciye ulaşıldı

Öte yandan 2022 yılında okullarda düzenlenen 37 eğitim çalışmasına 4 bin 507 öğrenci katıldı. Yeryüzü Ekoloji Okulu’nda gerçekleştirilen 77 farklı atölye ile de bin 663 öğrenciye ulaşıldı.

Tepebaşı Belediyesi yetkilileri, çevrenin korunması ve geri dönüşüm çalışmalarında yüksek hassasiyet gösteren Eskişehirlilere de teşekkürlerini iletti. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlar, 444 44 26 numaralı telefondan Mavi Masa hattına ulaşabiliyor.

Editör: Mustafa YILDIRIM