Nüfus artışına paralel olarak atık suların da artacağını öngören Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ), gerçekleştireceği “Eskişehir 3. Etap Atıksu Arıtma Tesisi Projesi” ile ilgili paydaş katılımı ve bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Odunpazarı ilçesi Karacahöyük Mahallesinde yapılacak olan proje ile Atıksu Arıtma Tesisinin kapasitesinin artışı sağlanacak. ESKİ Genel Müdürü Oğuzhan Özen ile paydaş katılımı ve bilgilendirme toplantısında bir araya gelen taraflara, projenin çevreye sağlayacağı yararlar anlatıldı. Toplantıya, Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru, Karacahöyük Mahalle Muhtarı Erdoğan Çaygeçen, Ağapınar Mahalle Muhtarı Engin Erşan ve Sevinç Mahalle Muhtarı Tekin Işlı katıldı. Ayrıca, Atıksu Arıtma Tesisi Projesi’nin  ‘Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirme (ÇSED) Raporu’ hakkında 2U1K firmasından çevre mühendisi Tilbe Seda Nazlı ile sosyolog Şeyma Nur Geyik sağlık, güvenlik ve çevre önlemleri, projenin inşaat ve işletme aşaması hakkında bilgilendirmede bulundular.

Atıksu Arıtma Tesisinin birinci ve ikinci etap çalışmaları ile günde 105 bin metreküp debinin üzerinde arıtma yapıldığını belirten ESKİ Genel Müdürü Oğuzhan Özen, yapılacak üçüncü etap çalışması ile 85 bin metreküp debi daha kapasite ekleneceğini ifade etti. 2035 yılına kadar nüfus artış tahminlerine göre üretilen atık suyun da 84 metreküp artacağını sözlerine ekleyen Özen, 18 ayda inşaat aşamasının tamamlanacağı projeyle Porsuk Çayı’na olası arıtılmamış atık suların karışmasının önüne geçileceğini ve şehrin doğasının korunacağını belirtti.

Katılımcıların görüşlerinin de alındığı toplantı, muhtarlarla projeye dair yapılan anket çalışması ile sona erdi.

Editör: Mustafa YILDIRIM