Atışkan Alçı işçisi Kristal-iş Sendikası’nda örgütlendiğini ancak TIS görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlandığını hatırlatan Akyazı, süreci şöyle anlattı: “Kristal iş sendikası 2022 ücretlerine yüzde 30 ücret zammı, yılda 60 gün ikramiye ve bazı sosyal haklar talep etmişti. Takip eden her altı ay ise enflasyon oranında ücret zammı istemişti.Buna karşılık işveren, 2021/31 Aralık ücretlerine yüzde 9 zam, yıllık 6 gün ikramiye teklif etmiş, sosyal hakları vermeye ise yanaşmamıştır. O günden sonra da hiçbir görüşmeyi kabul etmemişlerdir. Sendikamız şehrin ekabiri de dahil olmak üzere, aracılar göndererek işveren ile masaya oturmaya hazır olduğumuzu bildirmemize rağmen Atışkan Alçı işvereni masaya oturmamıştır.”
“BARIŞÇIL EYLEMLER BAHANE EDİLİYOR”
İşverenin grevin 40’ıncı gününden sonra Asarcıklı Caddesi’nde yapılan, demokratik ve barışçıl eylemleri masaya oturmama konusunda bahane olarak gösterdiğini ifade eden Akyazı, şöyle konuştu: “Neymiş Detsan işyerinin önündeki demokratik ve barışçıl eylem ticari itibarını zedelemiş, aynı zamanda Detsan işyerinin Atışkan alçı ile hiçbir bağı yokmuş. Soruyorum o zaman Detsan önünde demokratik haklarını kullanan Atışkan Alçı çalışanlarını mahkemeye verdiniz. Atışkan Alçı çalışanlarının kişisel verilerini nereden temin ettiniz.” 
GREV KIRICILIK YAPMAK İSTEDİLER
Atışkan Alçı işçisinin anayasadan ve yasalardan doğan haklarını kullanmasının hazmedilemediğini dile getiren Erdal Akyazı, açıklamasını şöyle sürdürdü: “İşveren şehrimizde bulunan başka bir sendikayı kullanarak, işçinin birliğini kırıp grev kırıcılığı yapmak istedi. Yasalar grevdeki işçinin işini bir başkası yapamaz diyor. Ama grevdeki bir işçinin işini bir başka işçiye yaptırmak suretiyle yasaları hiçe sayıyorlar ve grev kırıcılığı yapıyorlar. İşkur'a başvurumuz üzerine müfettişler bu yasa dışı işlemi tespit etmiştir. Lakin yasaları çiğneyerek müfettiş raporu olmasına rağmen halen üretim yapmaya devam ediyorlar. Şimdi de grevde bulunan arkadaşlarımızı, başka yerde çalışıyorlar bahanesi üreterek, işten atmaya başlamış, başka bir hukuksuzluğun içerisine girmiştir. Kendilerince arkadaşlarımızı işten atarak, yerlerine başka işçi alıp, çalışmayan bölümlerde üretim yapmak istemektedirler. Sendikayı ve işçiyi muhatap alıp, masa başında müzakere etmektense, şartları zorlamak, yaşa dışına çıkmak hiçbir kimseye hiçbir şey kazandırmaz.”

Editör: Mustafa YILDIRIM