Bilen, “ Esnaf ve sanatkar da EYT den eşit şekilde yararlanmak istiyor. Esnafın EYT süreci ile ilgili eşitsizlik sorununun çözüm beklentisi karşılık bulmadı. EYT çalışmaları esnasında taleplerimiz değerlendirilmeye alınmadı. Esnaf iş yeri açtığında Bağ-Kur'a kaydolarak sigortalı sayılıyor. Bu durumda 9 bin gün prim ödeyerek emekli olabiliyor. Esnaf ve sanatkarlar da SSK'lı işçiler gibi pirim sayısını 7 bin 200 güne inmesini istiyor.

“ESNAF VE SANATKARIN EMEKLİLİKTE EŞİTSİZLİK MAĞDURİYETİ GİDERİLMELİDİR”

Yapılacak düzenleme ile esnaf ve sanatkarın sosyal güvenlikte yaşadığı eşitsizliği gidererek, emekli olabilmelerinde mağduriyetleri ortadan kaldırılmalıdır. Toplumda en çok çalışan kesim olan esnaf ve sanatkarlarımız, sabahın seherinden gecenin geç saatlerine kadar işinin başında durup risk alıyor, katma değer üretiyor, yanında çalıştırdığı işçilerle birlikte istihdama katkı sağlıyor. Ancak esnafın yanında çalışan işçi 7 bin 200 prim gününden emekli olurken, esnafımız 9 bin günü doldurmak zorunda.

 En fazla primi ödeyen esnafımız olurken, en düşük emekli maaşı almaktadır. Esnafımızın aldığı emeklilik maaşında da düzenlemeye gidilmeli. 1479 sayılı yasada prim ödeme gün sayısı kadınlarda 5 bin, erkeklerde ise 5400’gun idi. "Norm birliği "ile Sosyal Güvenliğin tamamı aynı şemsiye altında toplanmasına rağmen esnafımızın prim gün sayısı düşürülmedi.

1800 gün daha fazla prim öderken, emeklilik borçlanmasında da bir o kadar fazladan borçlanmak zorunda kalıyor. 2000 yılı öncesinde işyeri açan birçok esnafa vergi dairesine ya da esnaf odasına kayıt olup Bağ-Kur'a kayıt zorunluluğu yoktu, isteğe bağlı oluyordu, geçmişteki vergi ve Oda kayıtlarını olmasına rağmen emeklilikte borçlanma mağduriyetleri devam etmektedir.

 Yeni EYT düzenlemesinde esnaf ve sanatkarlarımızın mağduriyetleri hakkaniyetli bir şekilde mutlaka çözümlenmelidir.

“ESNAF VE SANATKARIMIZIN TALEPLERİ MUTLAKA DEĞERLENDİRMEYE ALINMALI”

Esnafın mağduriyeti ilgili Komisyonlarda, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde gündeme alınmadan önce, sektör temsilcilerinin taleplerini bir daha gözden geçirilerek, değerlendirilmelerini beklemekteyiz. Esnafımızın istihdama ve ekonomiye katkıları göz önünde bulundurularak, sosyal devlet ilkesi gereği "norm birliği eşitliği" den istifade etmesi sağlanmalıdır. Esnafımızın bugüne kadar kaybettiği haklarının EYT düzenlemesi kapsamındaki çalışmaların içine alınarak hakkaniyetle bağdaşır şekilde çözülmesini talep ediyoruz. Mevcut durumda esnafımız büyük bir mağduriyet yaşamaktadır, giderilmesi ümidi içinde, tüm yetkililere kamuoyu önünde sesleniyor, sağlıklı günler diliyorum”

Editör: Mustafa YILDIRIM