Eskişehir’de İlk Kez Best Buddıes Eşleştirme Töreni Heyecanı Yaşandı

Dünya genelinde 53 ülkede aktif olarak uygulanan Best Buddies projesinin Eskişehir’deki ilk partner okulu olan Özel Çağdaş Okullarında; Best Buddies Eşleştirme Töreni gerçekleştirildi.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in katılımıyla gerçekleşen törende; Özel Çağdaş Fen ve Anadolu Lisesi öğrencileri ile Özkan Halaç Özel Eğitim Meslek Okulu öğrencileri arasında eşleştirme töreni yapıldı. Bu tören ile uluslararası bir projeye de dahil olan gönüllü öğrenciler, kuracakları güzel dostluklar için de ilk adımı atmış oldu.

BÜYÜKERŞEN: ESKİŞEHİR’DE SON DÖNEMDE GÖRDÜĞÜMÜZ EN ANLAMLI PROJELERDEN BİRİ

Eşleştirme töreninde konuşan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, “Bu toplantı bence Eskişehir’de son dönemde gördüğümüz en anlamlı projelerden biri” ifadelerini kullanarak başladığı sözlerini şöyle sürdürdü:  

“Best Buddies dünyada 50 küsür ülkede uygulanan, öz gereksinimli öğrenciler ile öz gereksinim duymadan yaşamına devam eden öğrencileri bir araya getirme ve onları kaynaştırma imkanı veren bir proje. Eskişehir’de ilk defa, şehrimizin seçkin okullarından Çağdaş, böyle bir projeye dahil oldu. Eşleşen öğrencilerimiz, onların deyimi ile ‘kanka’ oldu. Şimdi yeni kankalarınız ile birlikte yemeğe gidebilirsiniz, birlikte bir gezi yapabilirsiniz, konserlere katılabilirsiniz, güzel filmler gelmiştir beraber sinemaya gidebilirsiniz.”

BU PROJE HER SENE DAHA FAZLA OKULUN KATILIMI İLE BÜYÜYECEK

Özel Çağdaş Fen Lisesi ve Ortaokul Müdürü İsmail Samur, “Amerika’da başlatılan Best Buddies; ülkemizde Galatasaray Lisesi, Robert Koleji, Kabataş Lisesi, Beşiktaş Lisesi gibi kendini her alanda ispat etmiş köklü okulların himayesinde bu zamana kadar yürütülmüş. Biz de Eskişehir’de ilk kez Çağdaş Okulları olarak bu projenin içerisinde olmaktan mutluluk duyuyoruz. İnanıyorum ki bizim başlattığımız bu proje ilimizdeki diğer okullarda da devam edecek” diye konuştu.

Best Buddies Eskişehir Temsilcisi Çağla İşçibaşı, “Best Buddies Türkiye ile partner okul olarak başlattığımız bu proje benim için çok kıymetli. Bu proje sayesinde güzel arkadaşlıklar, dostluklar kurulacağına dair inancım tam. Umuyorum ki Eskişehir’de öncülük ettiğimiz bu proje her sene daha fazla okulun katılımı ile büyür ve daha büyük bir aile oluruz” ifadelerini kullandı.

Özel Çağdaş Okulları Best Buddies Proje Lideri Rehber Öğretmen Burcu Uzun ise, “Best Buddies Türkiye’de toplam 5 ilde uygulanıyor, biz de 6. il olarak Eskişehir’in ilk eşleştirme törenine şahitlik ediyoruz. Ben inanıyorum ki yıllar sonra biz bu salonda bulunanlar olarak, ‘Eskişehir’deki ilk eşleştirme töreninde biz de vardık’ diyeceğiz. Umarım arkadaşlıklarımız giderek artacak ve uzun yıllar sürecek” dedi.

İtalya’da Eğitim Almanın Avantajları Nelerdir? İtalya’da Eğitim Almanın Avantajları Nelerdir?

Konuşmaların ardından Özkan Halaç Özel Eğitim Meslek Okulu ile Özel Çağdaş Fen ve Anadolu Lisesi öğrencilerinden 10’ar öğrenci eşleşerek dostlukları için ilk adımı atmış oldu. Öğrencilerin çeşitli enstrümanlar çaldığı, şarkılar söylediği ve vals gösterisi yaptığı tören, renkli görüntülere sahne oldu. Katılımcı öğrenciler ve aileleri unutulmaz bir gün geçirdi.