İYİ Parti Sivrihisar İlçe Başkanı Recep Toptaş, Şehitlik olarak ayrılan mekânlar, içinde şehit mezarı olsun veya olmasın bulunduğu yerin saygı göstermesi, koruması ve şehitlerimizi unutmaması için yapılan abidelerdir.

Yılmaz saldırı sonrası ilk açıklamayı Eskişehir'de yapacak Yılmaz saldırı sonrası ilk açıklamayı Eskişehir'de yapacak


İlçenin Hızırbey mahallesinde bulunan Sivrihisar Hava Şehitliği’nin bakımsızlıktan döküldüğünü, bunun yanı sıra korkuluk demirliklerinin de çalındığını söyledi. 1999 yılında yapımı tamamlanan toplam 18000 metrekare alanı bulunan şehitlik abidesinin son yıllarda sadece 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nde açıldığını, yılın diğer günlerinde kaderine terk edildiğini ifade eden İYİ Partili Toptaş, şunları söyledi: “Şehitliğimizde, bakımsızlık yüzünden yabani otlar büyümüş, buranın çoğu yerlerine girilmez olmuştur. Ağaçlar sulanmadığı için kurumaya yüz tutmuş, duvarlarına acımasızca hiç yakışmayan içimizi acıtan yazılar yazılmıştır. En kötüsü, yürekleri yakan, çevre duvarlarının üzerindeki korkuluk demirlerinin bir kısmının kötü niyetli vicdansız kişiler tarafından çalınmasıdır. Eğer önlem alınmaz ise zamanla tamamının çalınması kaçınılmazdır. Bu ne vicdansızlıktır ki bu aziz vatan için can veren şehitlerimiz adına yapılan bu müstesna abidenin korkuluk demirleri çalınabiliyor?”
YETKİLİLERE SESLENDİ
İlçe halkının şehitler abidesi olarak saygı duyduğu mekânın bu halinin vicdanları sızlattığını belirten Toptaş, “İlçemiz için manevi değeri yüksek olan şehitliğin çevre duvarlarından çalınan korkuluk demirlerinin yeniden yapılması, yabani otların temizlenmesi, ağaçların mutat zamanlarda sulanarak kurutulmaması ve kamera sistemlerinin kurularak kötü niyetli kişilerden korunması gerekmektedir.” şeklinde konuştu. Şehitliklerin sadece 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nde açılıp, tören bittikten sonra terk edilecek yerler olmadığını ifade eden Toptaş, “Burası için bir görevli görevlendirilerek hem temizliği yapılmalı hem de günün belirli saatlerinde vatandaşın ziyaretine açılarak milli ve manevi duygularımız tazelenmelidir. İlgililerin bu konuya gereken önemi vereceklerini ümit ediyorum.” ifadelerini kullandı.