AK Parti Odunpazarı İlçe Kadın Kolları Başkanı Lale Şahin, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk Kadınına Milletvekili seçme ve seçilme hakkı verilişinin 88. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Şahin mesajında şu ifadeleri kullandı: “Kadınlara 1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasa ile önce Belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma ihtiyar meclislerine seçilme hakkı tanınan kadınların milletvekili seçme ve seçilme hakları, 5 Aralık 1934'te Anayasa ve Seçim Kanunu'nda yapılan yasa değişikliği ile tanındı .5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin 88. Yıl dönümü kadınlara bu hakkın tanınmış olmasının demokrasi adına atılan en önemli adımlardan birisi olduğu aşikardır. 

İktidara geldiğimiz günden bu yana kadınların; siyasette, sanatta, akademide, bilimde, teknolojide ve diğer alanlarda aktif rol almalarına büyük önem verdik. Bu amaçla kadınlarımızın etkin ve aktif bir şekilde siyasette ve toplumsal alanda varlığının sağlamlaştırılması için çok sayıda düzenlemeler yaptık. İş hayatlarında ve eğitim hayatlarında istedikleri kılık kıyafetle hayatlarını sürdürmelerini sağlayarak eskide kalmış olan yasakçı zihniyeti sonlandırdık. Kanunu düzenlemelerle sosyal devlet ilkesi gereği kadınların haklarını koruma altına aldık. Son 18 yılda kadınların siyaset sahnesinde daha etkin rol üstlendiğini görmek ve kadın belediye başkanı, kadın milletvekili, kadın vali, kadın bakan sayılarının artış göstermesi demokrasimiz adına umut ve mutluluk vericidir. Önümüzdeki süreçlerde gerek Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 'de gerekse yerel yönetimlerde kadın temsilinin daha da artması temennisi ile Türk kadınına ‘Seçme ve Seçilme Hakkı’ verilişinin 88.yıl dönümünü kutluyor ve başta bu hakkı bize tanıyan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere istiklal uğruna demokrasimizin kahraman kadınlarını saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz. Bunlara ek olarak son 20 yılda siyasette kadınların oranını attırıp destek veren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a da teşekkürü borç biliriz.”

Kutsallara dokunmak ifade özgürlüğü mü? Kutsallara dokunmak ifade özgürlüğü mü?