banner639
banner1493

Eğitim masaya yatırıldı

2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılı 2’nci Dönem Değerlendirme Toplantısı, Vali Özdemir Çakacak’ın başkanlığında yapıldı.

Eğitim masaya yatırıldı

2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılı 2’nci Dönem Değerlendirme Toplantısı, Vali Özdemir Çakacak’ın başkanlığında yapıldı.

Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya; Vali Yardımcısı Bekir Şahin Tütüncü, Tepebaşı Kaymakamı Dr. Erdinç Yılmaz, Odunpazarı Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin, İl Jandarma Komutanı J. Alb. İlhan Şen, İl Emniyet Müdürü Engin Dinç, İl Milli Eğitim Müdürümüz Hakan Cırıt, ilgili kurum müdürleri, mahalle muhtarları, okul müdürleri ve okul aile birliği başkanları katıldı.

2018 - 2019 Eğitim - Öğretim yılının ikinci döneminin 4 Şubat 2019 Pazartesi günü itibariyle başladığını belirten Vali Çakacak, 2’nci yarıyılın başta öğrenciler olmak üzere öğretmen, idareci ve veliler için en güzel, en verimli ve en başarılı şekilde geçmesini temenni etti.

“14 Haziran 2019 Cuma günü sona erecek eğitim - öğretim yılının öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimiz açısından güvenli ve verimli bir şekilde yürütülebilmesine yönelik geçen dönem başlarında olduğu gibi bu dönem öncesinde de böyle bir toplantının yapılmasını uygun gördük.” diye konuşan Vali Çakacak, “Bir ulusun kalkınması ve gelişmesi ancak nitelikli bir eğitimle mümkün olabilir. İyi bir eğitim süreci için de plânlama en öncelikli konuların başında gelir.” dedi.

Türkiye’nin her alanda olduğu gibi eğitim alanında da büyük atılımlar gerçekleştirdiğini bildiren Vali Çakacak, öğrencilerin 25 – 30 kişilik çağdaş teknolojik gereçlerle donatılmış sınıflarda eğitim yapma imkânı bulduklarını dile getirdi. Vali Çakacak, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Bu yarıyıl da yeni bir takım hedeflerin ortaya konulduğu ve bu hedefleri gerçekleştirmek için atılacak adımları, ortaya konulacak çabaları plânladığımız bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. En yüksek verimi elde edebilmemiz için bu dönemin de en iyi şekilde analiz edilmesi, plânlanması ve plânlanan yol haritasının da titiz bir şekilde siz kurum amirleri tarafından takibi gerekmektedir.

Bildiğiniz üzere son yıllarda ülkemizin hızla büyümesine paralel olarak bütçe imkânlarımız artmakta, ulusal bütçeden en büyük pay ise eğitime ayrılmaktadır. Bunun sonucu olarak ülke genelinde çocuklarımız, 40 – 50 kişilik kalabalık sınıflar yerine ortalama 25 – 30 kişilik ve çağdaş teknolojik gereçlerle donatılmış sınıflarda eğitim yapma imkânı buluyorlar. Her yıl yapılan yeni öğretmen alımlarıyla öğretmen açığımız en aza indirilmeye çalışılmaktadır. Okullarımızın fiziki eksiklikleri her yıl yapılan yatırımlarla en asgariye indirilmektedir.

4 Şubat 2019 Pazartesi günü itibariyle ilimiz genelinde 79 anaokulu, 151 ilkokul, 136 ortaokul, 121 orta öğretim kurumumuz olmak üzere 487 okulumuzda 137 bin 961 öğrencimiz için ders zili çalmıştır.

Eskişehir bir eğitim kenti olma özelliğini hak eden bir ilimiz. Gerek çocuklarımızın girdiği sınavlarda gösterdikleri akademik başarılar ve gerekse sosyal, kültürel ve sanatsal alanlarda elde ettikleri dereceler bunun en önemli göstergelerindendir. Bunun sağlanmasında eğitim kadrolarının gösterdikleri gayretin yanı sıra ailelerin eğitime olan duyarlılığı ve sahiplenici tavırları eğitimdeki başarıda önemli bir rol oynamaktadır. Bu başarının tabi ki artarak devam etmesini sağlamak hepimizin görevidir. Bu önemli görevi yerine getirirken, velilerimizin desteklerinin artarak devam etmesini istiyoruz. Çünkü hepimiz biliyoruz ki, eğitimde başarı sadece okulla olmaz. Eğitimde başarı; öğrenci, okul ve ailenin birlikte çalışmasıyla yakalanır. O zaman bize düşen görev öğrenci, okul ve aile üçgeninin daha sağlıklı iletişim yolları ile hep birlikte bir amaca yönelebilmelerini sağlamaktır.”

İçişleri Bakanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığı arasında güvenlik tedbirlerinin güçlendirilmesine yönelik “Güvenli Okul, Güvenli Gelecek” protokolünün olduğunu ve bu protokol çerçevesinde yapılanları maddeler halinde anlatan Vali Çakacak, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Bildiğiniz gibi İçişleri Bakanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığı’nın arasında “Güvenli Okul, Güvenli Gelecek” ile okullarda güvenli ortamın sağlanması amacıyla koruyucu ve önleyici güvenlik tedbirlerinin güçlendirilmesine yönelik işbirliği protokolü yapıldı. Emniyet Müdürlüğümüz, öğrencilerimizin güvenliği için çok ciddi tedbirler aldı. Bu tedbirler bu dönemde artarak devam edecek.

Yapılan bazı çalışmalar hakkında bilgi vermek gerekirse;

1- Okul çevrelerinin güvenliği azami oranda sağlandı. Okulla ilişkili olmayan kişiler polis marifeti ile okul çevrelerinden uzaklaştırıldı. Güvenlik görevlilerimiz tutanak tutarak para cezaları uyguladılar. Bu uygulamanın çok faydasını gördük. Bu uygulamayı bu dönem de devam ettireceğiz.

2- Okul güvenliğine yönelik okul giriş-çıkış saatlerinde okullara Emniyet Müdürlüğü tarafından güvenlik görevlendirmesi yapıldı. Bu dönem de yine bu görevlendirmeler devam edecek.

3- Okul çevrelerinde trafik, asayiş kontrolleri yanında madde bağımlılığı ile mücadeleye yönelik Narko tim polisleri görevlendirildi. Cumhurbaşkanımız ve İçişleri Bakan’ımızın talimatları ile geçen yıldan itibaren çok ciddi güvenlik tedbirleri alındı, uygulandı; bu dönemde de uygulanmaya devam edilecek.

4- Okullarımızın büyük bir kısmında kamera sistemi var. Bunlardan bir kısmı direkt MOBESE Kent Güvenlik Yönetim Sistemi’ne entegredir. Mevcut olan sayıyı bu dönem daha da artıracağız.

5- İnternet kafe denetimleri geçen dönem olduğu gibi yoğun bir şekilde bu dönem de devam edecektir. Gerekli tüm hukukî ve idarî tedbirler uygulanacaktır.

6- Servis araçları ile ilgili denetimler sıkı bir şekilde devam edecektir. Amacımız servis ile okula gelen öğrencilerimize daha güvenli okul yolu oluşturmaktır. Bunun için her türlü tedbirler alındı, alınmaya devam edilecektir. Bu hususta tüm paydaşlar işbirliği halinde olacaktır. Servis araçlarının yasal standartlara uyup uymadığı takip edildi / edilecektir. Servis görevlilerinin güvenlik soruşturmaları Genel Bilgi Toplama (GBT) sistemi ile aralıklarla yapıldı / yine yapılacaktır. Bunların yanında servis görevlilerine düzenli aralıklarla gerekli eğitimler verilmeye devam edilecektir.

7- Emniyet Müdürlüğümüz servis araçlarının takibi için bir form geliştirdiler. Servis Aracı Kontrol Çizelgesi Formu ile servis araçları servis görevlileri tarafından doldurulup imzalanarak kontrol altına alınacak. Bu uygulama sayesinde istenmeyen durumların önüne geçilecek. Emniyet Müdürlüğümüz bu sistemi sürekli takip ederek kontrol edecek ancak; siz okul yöneticileri, öğretmenlerimiz, okul aile birlikleri ve velilerimiz de takipte olunuz ve varsa eksiklik en süratle müdahale edilmesi için sorumluları haberdar ediniz.”

2018 yılı üniversiteye giriş sınavlarında Eskişehir’in 587.938 ortalama ile Türkiye üçüncüsü olarak büyük bir başarıya imza attığını dile getiren Vali çakacak, bu başarıdaki en büyük pay sahibinin aileler ve öğretmenler olduğunu söyledi. Öğretmenlik mesleğinin öneminden bahseden Vali Çakacak, “Hepimiz bulunduğumuz yerleri öğretmenlerimize borçluyuz. Öğretmenlik mesleği bizim için kutsaldır. Ülkemizi daha iyi yerlere götürmek, aydınlık yarınlara taşımak istiyorsak bu öğretmenlerimizin sayesinde olacaktır. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın donanımlı olarak geleceğe hazırlanmaları, çağın ve toplumun gereklerine uygun; sağlıklı ve güvenli bir ortamda eğitim almaları; gerek okul evrelerinde ve gerekse okul dışı ortamlarda güvenlikleri açısından endişe duymamalarını sağlamak için alınacak tedbirleri değerlendireceğimiz bu toplantımızın ve 2018 - 2019 eğitim öğretim yılı II. döneminin hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

2019 yılının İçişleri Bakanlığı tarafından “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edildiğini bildiren Vali Çakacak, ”Karayolları Trafik Kanunu'nun 74'üncü maddesinde yapılan değişiklikle, sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.” dedi.

Kampanyaya herkesin destek vermesini isteyen Vali Çakacak, ülke genelinde farkındalık yaratılması için yıl boyu çeşitli etkinliklerin yapılacağını ifade etti.

Konuşmasının ardından Vali Çakacak, toplantıya katılanlara söz vererek görüş ve önerileri dinledi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner877