Yapılan açıklama şöyle; “Bizler katılımcı ve demokratik anlayış ilkesini özümsemiş kanun ve yönetmeliklerle kurulmuş Odunpazarı Kent Konseyi Emek Mahalle Meclisi olarak kamuoyuna semtimizle ilgili yıllardır çözülemeyen ve dikkate alınmayan sorunlar hakkında paylaşım yapma gereği duymuş bulunmaktayız.

Mahallemiz Şehrin nüfus oranına göre sığınmacıların katılımıyla 60 bini aşan en kalabalık mahallesi haline gelmiş bulunmaktadır. Mahallemizin son 20 yılda en çok göç alan yerleşim yerlerinden biri olması birçok sorun ve sıkıntıyı ‘da beraberinde getirmiştir. Emek Mahalle Meclisi olarak bu yaşanan durum ile ilgili yaptığımız araştırmalar sonucunda "Eğitim" konusunu başlıca sorunların en önemlisi olarak önümüze çıktığını görmekteyiz. Buna nazaran mahallemizde bir Lise 'nin dahi olmaması asgari ücret seviyelerinde maaş alan nüfusumuzun yüzde 90' nını oluşturan vatandaşlarımıza çocuklarını başka semtlerde eğitim görme, yol ücreti yada servis ücreti olarak döndüğünü bilmekteyiz. Açıkçası Eskişehir'in en kalabalık mahallesi durumunda olan Emek mahallemizde bir Lise dahi olmaması utanç verici bir durum haline gelmiştir. Mahalle meclisi olarak bu sorunların giderilmesi acısından önümüzdeki günlerde gerekli tüm makamlardan randevu alıp ziyaretler düzenleyip bu isteklerimizi yineleyeceğiz.

Araştırmalarımız doğrultusunda Emek mahallemizi ilgilendiren bir diğer konu ise yıllardan bu güne tanışıp, taşınmayacağı netleşmeyen Küçük sanayi bölgesi olarak önümüze çıkmaktadır. Buradan Mahalle Meclisi olarak seslenmek gerekirse gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, gerek Odunpazarı Belediyesi kimin yapacağı önemli değil yeter ki şehrin ve semtimizin kanayan yarası haline gelen sanayi bölgesinin bir an önce kaldırılması ve yerine yapılacak sosyal donatı alanlarıyla bölge insanına rahat bir nefes aldırılması gerekliliğini savunmaktayız. Bu konu üzerinde de duracağımızı ve gerekli makamlara ziyaretlerde bulunup isteklerimiz yineleyeceğimizi bildirir.”