DİSK Emekli-Sen Şube Başkanı Suat Başaraner Emekliler Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; "M. Kemal Atatürk 28 Haziran 1927 tarihinde emeklilik dilekçesini vermiş, 30 Haziran 1927 tarihinde emekli olmuştur. Bu nedenle tüm dünyada her yıl 30 Haziran "Dünya emekliler günü", ülkemizde "28 Haziran-04 Temmuz "Emekliler Haftası" olarak kutlanmaktadır.

Örgütlü toplumları yönetmekten korkan hükümet, örgütlü işçileri, memurları, emeklileri tehdit etmekte ve halka örgüt (sendika) yöneticilerini şikâyet etmekte ve olayların sorumlusu olarak göstermektedir. Seçim öncesi emeklilere sunduğu pembe tablolar seçim sonrası sadakaya, ulufeye dönüştürülmüştür.

İşverenlere sağlanan vergi indirimi, teşvik primi hatta çalıştırdığı elemanların parasını ödemek gibi olanaklar, emeklilere gelince ödenek yok, imkânlar bu kadar diyerek geçiştirmektedir.

Gittikleri yurtdışı resmi gezilere devlet bütçesinden 100-400 iş insanını da götürmek, hükümetin bakış açısını göstermektedir.

Sendika olarak bu hükümete pek güvenimiz kalmamıştır. Çünkü hükümet devamlı gündem değiştiriyor. Herkesi kendi kulvarında ve gündeminde tartışmaya çekiyor. Bu açılım enflasyonunda emekliler hiçbir zaman gündeme gelmiyor ve bize hiçbir zaman açılım yapılmıyor. Emeklileri bütçenin kara deliği, ülkenin kamburu olarak gören bu zihniyetten fazla bir şey beklemiyoruz.

Acil olarak Şu ekonomik durumda insan onuruna yakışır "Seyyanen iyileştirme zammı" yapılmalıdır.

EYT (Emeklilikte yaşa takılanların ) sorunları acil olarak çözülmelidir.

Kıdem tazminatı ile oynanmamalıdır. Tüm emeklilerin "sözde " emekliler haftası kutlu olsun."  

Editör: TE Bilişim