Türkav Eskişehir Şube Başkanı Hasan Çoban, “ İstiklal Marşımızın, Çanakkale Şehitleri ve Bülbül şiirleriyle tanıdığımız Mehmet Âkif’i farklı bir açıdan tanıma fırsatı bulduk. Türkav Eskişehir Şubesi Gün Sazak Salonu’nda gerçekleşen etkinliğimize katılan Türk Eğitim-Sen Eskişehir 1 no’lu şube başkanı Kamuran Arıkan’a Ülkütek Eskişehir Şube Başkanı Ramazan Çetin’e, ülküdaşlarımıza ve üyelerimize teşekkür ediyoruz.

Türk Edebiyatında Mehmet Âkif ölçüsünde sosyo-ekonomik yapımızı bütün yönleriyle şiire aksettiren bir sanat adamımız daha yoktur. Âkif’in şiirlerindeki muhteva Cumhuriyet dönemi edebiyatımızda toplumcu yazarların çizmeye çalıştıkları sefalet tablolarından çok daha acı, çok daha içten ve bizden tablolardır.

Mehmet Âkif, Milli Marşımızın şairi olması hasebiyle herkes tarafından tanınıyor fakat diğer yönleri hep eksik kalıyor. Bu akşamki söyleşide Âkif’in sosyal yaralara değinişini “Küfe, Seyfi Baba, Mahalle Kahvesi, Meyhane, Kocakarı ve Ömer” şiirlerinden yola çıkarak tahlil ettik.

Söyleşi, “Sahipsiz olan memleketin batması haktır

Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır” başucu sözüyle söyleşi tamamlandı”dedi.

Söyleşi sonunda Türkav Eskişehir Şube Başkanı Hasan Çoban, Yüksel Kayın’a teşekkür etti.

Editör: Mustafa YILDIRIM