Belediyenin temizlik işçisi maaşıyla beş öğrenciye burs veriyor Belediyenin temizlik işçisi maaşıyla beş öğrenciye burs veriyor

Olayın ardından işçi katliamlarına,çevre felaketlerine karşı KESK Eskişehir Şubeler Platformu tarafından Eskişehir'de eylem yapıldı. Platform adına konuşan  Dönem Sözcüsü Tarım ORKAM Sen İl Temsilcisi Osman Emre İnselöz, "İşçilerin milyonlarca metreküp kaya kütlesinin altında kaldığı, çevreye tonlarca siyanürle kirlenmiş kaya kütlesinin yayıldığı bir faciada ihmaller zincirinin olduğu açıktır.  Kayıp emekçilerin bir an önce sağ salim bulunmasını temenni ediyoruz." dedi.
BU SORULAR YANITLANMALI
Yaşanan faciaya yol açan nedenlere ait pek çok soru bulunduğunu kaydeden İnselöz, bunları şöyle sıraladı: "Liç yığınının kaymaması için stabilite hesapları yapıldı mı? Hava durumu ve iklim değişikliğine dair önlemler alındı mı? Bölgenin depremsellik haritasına uyuldu mu? Kayma sonucunda ne kadarlık alanı etkileyeceği hesaplandı mı? Son olarak soruyoruz: Çıkarılan altından elde ettiğiniz kirli karlar; kaybettiğimiz muhtemel canlara, çevreye ve doğaya verdiği zarara değdi mi?
FIRAT NEHRİ'NE ÇOK YAKIN!
Bir başka noktaya dikkat çeken İnselöz,  İliç’te yaşanan facianın bölgede yaratacağı uzun erimli sonuçların doğurabileceği ekolojik yıkımın tehlikelerinden söz etti. Altın madeninin Fırat Nehri’ne oldukça yakın bir noktada bulunduğunu ifade eden Sözcü İnselöz şunları söyledi: "Siyanürlü toprak yığınının Fırat Nehri’ne ulaşması Fırat Nehri’nin aktığı coğrafya boyunca zehirli kimyasalların yaşam alanlarını tehdit etmesi anlamına gelecektir. Bu yönüyle toplum ve çevre sağlığı konusunda da ciddi sıkıntılar meydana gelecektir. Soma, Ermenek, Amasra, Şirvan ve daha sayamayacağımız pek çok maden katliamı ve iş cinayeti… Manzara hiç değişmiyor. Kader ve fıtrat denilerek geçiştirilen her felaket bir sonrakine kapı aralıyor. Bizler sorumluları iyi biliyoruz. En başta şirkete bugüne kadar kol kanat geren, doğamızı yaşam alanlarımızı yağmalamasına izin veren, tüm uyarılara rağmen bu facianın gelişini izleyen, hukuksuz kapasite artışlarına izin verdiği yetmezmiş gibi şirketi vergi aflarıyla ödüllendiren AKP iktidarı bu göçüğün baş sorumlusudur! "
ESKİŞEHİR'E DİKKAT!
Bu toprakların yerli ve yabancı sermaye tarafından talan edilmesine göz yumanların; emekçilerin canı, kanı üzerinden zenginleşenlerin peşini bırakmayacaklarını belirten KESK Dönem Sözcüsü İnselöz, Eskişehir'in de benzer bir tehlike ile karşı karşıya olduğunu kaydetti. "Son yıllarda Türkiye’nin hemen her yerinde olduğu gibi, Eskişehirimiz de kar etmek dışında hiçbir amacı olmayan madencilik şirketlerinin hedefindedir." diyekonuşan İnselöz "Eskişehir Kaymaz’da yapılmaya çalışılan 3. Atık barajında da, yine Cengiz Holding tarafından 713 hektarlık yani 941 futbol sahası büyüklüğünde, 180 milyon ton kazı yaparak, patlatmalı ve açık alan işletmeciliği, siyanürlü yığın liç yöntemi ile Altın-Gümüş çıkartacak olan Atalan,  Alpagut , Tekeciler de aynı katliam er ya da geç yaşanacaktır. Kaldı ki siyanürlü pasa, dik yamaçlı arazi olan Sarıcakaya ve çevresi ile Sakarya nehrini siyanürlü toprak ile er ya da geç zehirleyecektir." ifadelerini kullandı. 
Son olarak KESK Eskişehir Şubeler Platformu olarak Eskişehir'in havasını, suyunu, toprağını korumak adına meşru fiili mücadele vereceklerini sözlerine ekleyen İnselöz, "Yeni maden ve iş cinayetlerinin yaşanmaması adına Erzincan’da yaşanan bu facianın sorumlularından gerekli hesabın sorulması için yasal sürecin takipçisi olacağımızı belirtiyoruz." dedi.

Editör: Mustafa YILDIRIM