İYİ Partili Kabukcuoğlu sanayicilerin sorunlarına değinmeden önce, 27. yasama yılının başından bu yana dile getirdiği, 90 bin nüfuslu Emek-71 Evler mahallelerinde lise talebinin yerine getirileceğinin İl Milli Eğitim Müdürü tarafından açıklanmasını olumlu karşıladıklarını söyledi.

               Eskişehir’in sanayileşen bir şehir olduğunu, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinin 34 milyon m2 büyüklüğü ile Türkiye’nin 2. Büyük OSB’si olarak, 920 üyesi, 8,5 milyar $ cirosu, 3,5 milyar $ ihracatı, 70.000 çalışanı %115 dış ticaret fazlası, 23 Ar-Ge ve tasarım merkezi ile Türkiye’nin önemli bir sanayi merkezi ile Türkiye’nin önemli bir sanayi merkezi olduğuna dikkat çeken Kabukcuoğlu, “ Eskişehir sanayicileri, kendi aralarında yaptıkları anket ile beklentilerini ortaya koydular. EYT’nin sanayicilerimize yükleyeceği birtakım sorunlar vardır. Eskişehir’de 15.000 çalışan etkilenecektir. Hükümetin, işçilerin çalışmasını tercih edecekleri, bir çalışma planı ortaya koymasını bekliyorlar. Finansmana ulaşmada kısıtlılık, nakit akışındaki sıkışıklık için çözüm bekliyorlar. Kayıt dışı çalışmaya meydan verilmemesini istiyorlar. Sanayicilerin %72’si Eximbank ve diğer finans kaynaklarına ulaşamıyorlar. Yıl sonuna doğru nakit akışı azalmıştır. Birçok sektörde vadeli satışlar kalkmıştır. Sermaye şirketlerinde bir önceki yıla oranla %70 kapanmaya gidilmiştir. Eskişehir sanayicileri, bankacılık sektöründen destek ve teşvik beklemektedir. Acil KGF paketine ihtiyaç duyuyorlar. Politika faizinin %9 bankacılık faizinin %35 olduğu ortamda, özellikle yatırım yapacak firmalar kolaylık bekliyor. Yüksek enflasyonist ortam aşırı vergi yaratıyor. Enflasyon muhasebesi ve enflasyonist belirsizlikten kurtulmak istiyorlar.” dedi.

SANAYİCİLERİMİZİN TALEPLERİNE HÜKÜMET İLGİSİZ KALYOR

            Eskişehir OSB Başkanlığı’nın taleplerine hükümet ilgisiz olduğunu söyleyen İYİ Partili Kabukcuoğlu konuşmasına şöyle devam etti: “ Yılbaşından önce müracaatta bulunulan 11 milyon m2 alan halen OSB olarak ilan edilmemiştir. Kamulaştırma ihaleleri uzun zaman almaktadır. Bazen 4-5 yılı buluyor. İşlemlere başlarken 70 TL/m2 alan arazinin işlem bittiğinde 170 TL/m2 ulaşmakta, bu da yatırımcı için gereksiz külfet oluşturmaktadır. Eskişehir OSB ulaşımı için Eskişehir-Ankara yoluna kavşak yapılması talebi dahi yerine getirilmemiştir. Altı üstü karayoluna bir kavşak yapılması. Maalesef hükümetin Eskişehir’e ilgisizliği her boyutta devam ediyor.Eskişehir OSB Başkanlığı, hükümetten ümidi kesince, kendi ihtiyacı olan elemanı yetiştirmek için Özel EOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi açtı. Başkanlık okulu kendisi finanse ediyor. Hiç olmazsa, öğrenci başına devlet tarafından verilen katkı miktarının makul bir seviyeye getirilmesini bekliyorlar.Eskişehir OSB Başkanlığı’nın hedefi 2030 yılına kadar 50 milyon m2 alana ulaşmak, 75.000 kişiye yeni iş sahası açmak, 10 milyar $ ihracata ulaşmaktır. Hükümetin mum ile aradığı işte istihdam, işte ihracat, işte üretim. Hükümet kendi yapamadıklarını başkasına da yaptırmak istemiyor. Ülkelerine canla başla fedakarhane çalışmalarıyla hizmet veren sanayicilerimizin Allah yardımcısı olsun.İYİ Parti iktidarı tüm ülke sorunlarına çözüm getirecek, iş yapacakların önü açılacaktır. Türkiye sanayicisinin arzu ettiği devlet yardımına İYİ Parti iktidarıyla kavuşacaktır.”

Editör: Mustafa YILDIRIM