Eskişehirspor Başkanı Mehmet Şimşek açıklamalarda bulundu. Eskişehirspor’un tüm borcunun  287 milyon TL olduğunu açıkladı.

EURO kuru yüzde 70 artmasına rağmen bizdeki borç artığı yüzde 10 civarındadır. 7 futbolcu alacakları için TFF’ye başvurmuşlar. Kulübümüze futbolcu için resmi teklif yok. Şehirde sahipsizlik sös konusu. 48 milyon TL gibi bir borç azaldı.

Milli sporcularımız Avrupa Şampiyonası’nda Milli sporcularımız Avrupa Şampiyonası’nda

Kulüp Başkanı  Mehmet Şimşek ve Yönetim Kurulu Üyeleri  Vali Hanefi Demirkol Tesislerimizde bir basın toplantısı düzenleyerek, Cuma günü yapılması planlanan Olağan Mali Genel Kurul ve Olağanüstü Seçimli Genel Kurul öncesi kulübümüzün durumunu değerlendirdiler.

Kulüp Başkanı  Mehmet Şimşek, yaptığı basın açıklamasına küme düşüldüğü için duyduğu üzüntüyü dile getirirken, tüm Eskişehirspor camiasından özür dileyerek başladı. Göreve geldikleri günden bu yana yapılanları da hızlı bir şekilde değerlendiren Başkanımız, “Kulübe geldiğimizde ortada bir takım yoktu. Hızlıca bir takım kurarak, kampa göndermeyi başardık. Altyapı yasağını kaldırmak için, FIFA dosyaları ile ilgilendik. Spor Toto’dan yıllardır alınamayan parayı şehrimize getirmeyi başardık. Karşı karşıya kaldığımız bir çok puan silme cezasını yine ödemeler yaparak durdurmayı başardık” ifadelerini kullandı.

Şimşek, kulübümüzün borcunu kongre öncesi açıklama gereğini yönetime aday olacakların önlerini görmeleri adına yaptıklarını belirterek; “Liste yapmak ve takımımızı kurtarmak isteyen varsa kulübümüzün durumunu önceden bilmeleri gerekir diye düşündük. Çok büyük borçları olan bir kulübü yönetmek zor ve biz bu yıl çok zorlandık. Kulübümüze bu sene sağladığımız sponsorluk ve reklam katkılarının yüzde 90 gibi bir kısmını şehir dışından bulduk. Eskişehirspor’un ismi şehir dışında bu kadar değerliyken, şehrimizden destek görememesini anlamıyoruz.  Kongre ilan ettiğimizde isterdik ki şehrimizin idarecileri ortak bir paydada buluşulması adına bir çözüm yolu sunsun ancak olmadı.

Liste yapan adaylar olduğunu duyuyoruz. Kulübümüzün toplam borcu 287 milyon Türk Lirası’dır. Bizim derdimiz kulübü bizim yönetmemiz değil, ortak bir paydada kulübümüzü kurtarmaktır. Eskişehirspor Eskişehir’in en büyük markasıdır” açıklamalarında bulundu.

Kulüp Başkanı  oyuncularımızla ilgili olarak ise; “Şuan kulübümüzü federasyona veren 7 futbolcu var. Önümüzdeki sene yönetimde olacak kişilerin ortada bir takım bulabilmesi adına biz son güne kadar bu oyuncularımızı burada tutmak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Oyuncularımızdan herhangi biri için kulübümüze gelen resmi bir teklif yok” dedi.

Kulüp Başkan Yardımcısı ve Mali Asbaşkan  Özgür Marankoz ise, kulübümüzün borcunu yapmış olduğu açıklamasında şu şekilde değerlendirdi; “Geçtiğimiz yıl yapılan Mali Kongrede Euro kuru 10.16 TL iken kulübümüzün borcu 250 Milyon TL olarak açıklanmıştı. Euro kuru yüzde 70 artmış olmasına rağmen, kulüp borcumuz 350 Milyon bantlarına çıkabilecekken; yapılan ödemelerden dolayı 287 Milyon olarak tutulabilmiştir. Yapılan ödemelere rağmen kulübümüzün borcunun yükselmesinin sebebi budur.”