Şehir Tiyatrolarının Gençlik Sahnesi projesi, Türk tiyatrosuna yeni isimler kazandırmak ve Eskişehir Şehir Tiyatrolarına altyapı desteği sağlamak amacıyla 6 yıl boyunca sürdürüldü. Pandemi nedeniyle verilen aradan sonra bu yıl 7. dönem eğitimine başlayan Gençlik Sahnesi ilk dersini hafta başında gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz hafta tamamlanan ve 150’ye yakın başvurunun değerlendirildiği seçmelerde, 15 genç tiyatro sever, kursiyer olmaya hak kazandı. Ücretsiz olarak yürütülen ve Turgut Özakman Sahnesi’nde başlayan eğitimler, Şehir Tiyatrosu sanatçıları, Ercüment Yılmaz, Pınar Bekaroğlu, Özlem Baykara, Sibel Arıcan, Özlem Akdoğan, Berkay Akın ve Mete Ayhan’ın yanı sıra dışardan katılan, alanında uzman eğitmenler tarafından sürdürülecek.

Yaklaşık 1,5 yıl sürecek olan kurs süresi boyunca Temel Oyunculuk, Ses Konuşma, Şan, Solfej, Doğaçlama, Tiyatro Tarihi ve benzeri temel eğitimler ayrıntılı olarak verilecek ve farklı atölyelerle dersler zenginleştirilecek.

     Tiyatro eğitimlerine katılmaya hak kazanan kursiyerler, eğitimin ilk gününde eğitmenleri ile bir araya gelerek fotoğraf çektirdiler ve ardından ilk derslerine başladılar.  

Editör: Mustafa YILDIRIM