banner639
banner1493

Her 5 yangından biri elektrik kaynaklı

25 Eylül-1 Ekim Yangından Korunma Haftası nedeniyle açıklama yapan Elektrik Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi yönetim kurulu 2017 yılı içinde meydana gelen yangınların verilerine göre her beş yangından birinin elektrik kaynaklı olduğu vurgulandı.

Her 5 yangından biri elektrik kaynaklı

25 Eylül-1 Ekim Yangından Korunma Haftası nedeniyle açıklama yapan Elektrik Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi yönetim kurulu 2017 yılı içinde meydana gelen yangınların verilerine göre her beş yangından birinin elektrik kaynaklı olduğu vurgulandı.

Elektrik Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi yönetim kurulunun konuyla ilgili açıklaması şöyle:

"Öncelikle, yangınlara müdahale etmekle görevli, gerektiğinde de canları pahasına bu görevlerini ifa eden tüm itfaiye camiamıza gönülden minnet ve şükranlarımızı sunarız.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı 2017 verilerine göre Eskişehir’de binalarda çıkan 379 yangının 70’i, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nın Ocak-Ağustos 2018 verilerine göre de İstanbul’da çıkan 14.924 yangından 3.679’unun halk arasında elektrik kontağı olarak tabir edilen elektrik kısa devre kaynaklı olduğu rapor edilmiştir. Bu verilere göre yaklaşık olarak her beş yangından biri elektrik kaynaklıdır.

Yaşanan yangınlarda karşılaştığımız en acı durum can kayıplarıdır. 29 Kasım 2016’da Adana’nın Aladağ İlçesi’ndeki öğrenci yurdunda, elektrik tesisatındaki kısa devre kaynaklı yangında yitirdiğimiz 12 canın acısını hala yüreklerimizde hissediyoruz. Aynı şekilde 2009 yılında Bursa Şevket Yılmaz Hastanesinde elektrik kaynaklı yangında yitirdiğimiz 8 can da dün gibi aklımızda…

Kısaca yaptığımız bu bilgilendirme kapsamında Elektrik Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi olarak elektrik kaynaklı yangınların en aza indirilmesi için çözüm önerilerimiz şunlardır:

•Her türlü binada elektrik iç tesisatı, yürürlükte olan “Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliğine” uygun olarak test edilmelidir.

•Koruma aygıtları, tüm binalarda kısa devre, aşırı yük, toprak teması ve kaçak akım sonucunda yangın çıkmasını önleyecek koruma düzenleri ile gerçekleştirilmelidir. Bu amaçla oluşabilecek hata akımlarına karşı gerekli koruma aygıtları kullanılmalıdır.

•Bütün bina ve yapılarda elektrik tesisatında kullanılacak tüm cihaz ve malzemeler kısa devre hesapları yapılarak seçilmelidir. Kullanılacak anahtarlama ve koruma düzenleri ve düzenlerin kurulması için gerekli aygıtlar hesap sonuçlarına uygun elektrik karakteristiklere sahip olmalıdır. Kullanılacak kablo ve bus-bar gibi her türlü akım taşıyıcılarda alev iletmeyen tipte yalıtım malzemesi kullanılmalıdır.

•Her uzatma kablosu doğrudan bir prize takılmalı ve sadece bir cihaz veya aydınlatma aracına bağlanmalıdır.

•Kablonun akım taşıma kapasitesi, bağlandığı cihaz ya da aydınlatma aracının nominal akımından küçük olmamalıdır.

•Uzatma kablosu fiziksel olarak iyi durumda olmalı ezilme, kesilme, yıpranma gibi nedenlerle güvenliği tehlikeye düşürecek kablolar kullanılmamalıdır.

•Topraklama gerektiren cihaz ve aydınlatma araçları için topraklı tip uzatma kablosu kullanılmalıdır.

•Uzatma kabloları ve esnek kordonlar sabit cisimlere tutturulmamalı duvarlar, tavanlar, yer döşemelerinden geçirilmemeli kapı altlarından ve halı gibi yer döşemelerinin altından geçirilmemeli ve fiziksel darbelere maruz bırakılmamalıdır.

•Her türlü binada kuvvetli akım tesisatının kuruluşu ve işletilmesi yürürlükte olan “ Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği ” ve “ Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliğine” uygun yapılmalıdır.

•Yasal bir zorunluluk olup olmamasına bakılmaksızın insanların yoğun olarak bulunduğu okul, kreş, yurt, hastane gibi yerlerin elektrik tesisat kontrolleri yıllık olarak yetkin elektrik mühendislerince yapılarak raporlanmalı, yapılan kontrollerde karşılaşılan olumsuz durumlar vakit kaybetmeden giderilmelidir.

Elektrik Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi olarak halkımızın, kurum ve kuruluşların bu konudaki istek ve taleplerini karşılamak için elimizden gelen her türlü çabayı sarf edeceğimizin bilinmesini isteriz.

Hiçbir vatandaşımızın 110’ı tuşlamak zorunda kalmayacağı günler yaşama ümidiyle hepinizi saygıyla selamlarız."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner877