Eğitim bir-sen 1 Nolu Şube Başkanı İbrahim Akar, Hal Camisi’nin Tepebaşı Belediye meclisi tarafından yapılan imar planı değişikliğiyle yıkılma tehdidiyle karşı karşıya kaldığını açıkladı.

Akar, “Camiler insanların Rabbine ibadet ettiği, onun huzuruna vardığı, Allah'ın evi nazarıyla gördüğü, İslam'ın nişanesi mekanlardır. Camilerin yapanı yaşatanı vakfedeni millettir, camilerin tapusu millete aittir.

Aldığımız bilgilere göre Eskibağlar'da işlek bir cadde üzerinde bulunan, insanların gün boyu ibadet etmek namaz kılmak için yoğun şekilde kullandığı Hal Camisi Tepebaşı Belediye meclisi tarafından yapılan imar planı değişikliğiyle yıkılma tehdidiyle karşı karşıya.

Kadınlara yönelik iklim atölyeleri Kadınlara yönelik iklim atölyeleri

Caminin bulunduğu yerin merkezi ve ticari olarak çok kıymetli bir yer olması belediyeyi ve belediye meclisini bu yer için farklı düşünmeye sevketmiş olabilir. Ancak sebebi her ne olursa olsun Hal Camisi için  farklı bir tasarruf asla kabul edilemez.

Bizim insanımız bırakın bir caminin yıkılmasını duvarının bir hayvan tarafından kirletmesinden bile rahatsız olur. Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç'ı biran önce Türkiye'nin birinci yüzyılından kalma bu anlayıştan vazgeçmeye ve bu yanlıştan dönmeye davet ediyorum.

Dt Ahmet Atac ve Tepebasi Belediyesinden  biran önce Hal Camisi ile ilgili bir açıklama bekliyoruz.”