Sağlık Sen Eskişehir Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, İzmir Torbalı’da Beyaz Kod mağduru bir hekimin eşi ve Beyaz Kod bildirimine imkan tanıdığı için ilçe sağlık müdürün de hunharca katledildiğini söyledi.

Yalnızca sağlık çalışanlarının değil eşleri, aileleri ve arkadaşlarının dahi tehlike altında olduğunu belirten Köksal, “Bu yüzden sağlık çalışanları yalnızca devlet memuru değil aynı  zamanda sağlık fedakarı. 

Sağlık Fedakarları sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalırken kullandıkları Beyaz Kod hakkıyla bile mağdur edilebiliyor maalesef. Hatta sağlık fedakarları zaman içinde Beyaz Kod sonucu kimsenin ceza almadığını, yapanın yanına kar kaldığını zaman içinde öğrenmiş ve mümkün olduğunca Beyaz Kod için sabırlı olmaya ve kullanmamaya meyil etmişse de Beyaz Kod neticesinde de maalesef çoğu zaman sanki sokakta sıradan bir şahsi tartışma yaşamış gibi yalnız kalmıştır” dedi.

Beyaz Kod bir iş kazasıdır diyen Sağlık Sen Eskişehir Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal şunları söyledi:

“İş verenimiz Sağlık Bakanlığımız hiç bir sağlık fedakarının başına gelen bu kazadan sonra hiç bir sağlık fedakarını hukuki ve manevi olarak yalnız bırakmamalıdır. Bakanlık düzeyinde yapılan olumlu girişimler maalesef taşrada tam olarak hayata geçirilemiyor. Her sağlık çalışanı için bir kolluk kuvveti görevlisi görevlendirilemez. Caydırıcı ve kesin cezai yaptırımlar ile sağlık fedakarlarını güvence altına alacak adalet entegrasyonu sağlanmadıkça her Beyaz Kod için yüreğimiz ağzımızda bekleyeceğiz.

Sağlıkta artık bu şiddeti sona erdirmek için istatistik tutmak yerine; artık yeter demenin zamanı geçiyor.

Bakanlık yöneticilerimizden mülki idare amirlerimize kadar hep beraber elele vererek akan kanı durdurmalı; sağlık fedakarlarının ve artık ailelerine kadar uzanan can güvenliği problemi ivedilikle ortadan kaldırılmalıdır.

Herkes kınayacak olayı ve ağlayan sadece doktor beyin yakınları olacak .Ne yazık ki siyasiler yine kafayı kuma gömecek .

Hayatını kaybeden sağlık fedakarı ilçe sağlık müdürümüz ve eşi Beyaz Kod mağduru olduğu için hayatını kaybeden sağlık fedakarımızın eşine Allah’tan rahmet diliyor; ailelerine ve sağlık çalışanlarımıza sabırlar diliyorum. Cani katilin yakalanması esnasında yaralanan sağlık fedakarlarının kader arkadaşı emniyet mensuplarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum.”