Ekonomik bağımsızlığın en önemli unsurlarından yerel tohumun yaygınlaştırılması konusunda Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları aralıksız sürüyor.

 Büyükşehir Belediyesi Yerel Tohum Üretim Merkezi’nde üretilen ve Türkiye’nin çeşitli kentlerinde düzenlenen tohum takas şenliklerine de gönderilen tohumlar, Eskişehir’in kırsal 12 ilçesindeki vatandaşlarla buluşmaya devam ediyor.

   Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı ekiplerince düzenlenen Tohum Takas Günleri Beylikova, Mahmudiye, Alpu ve Seyitgazi’den sonra Sivrihisar, Mihalgazi, Çifteler, Mihalıççık, Günyüzü ve İnönü ilçelerinde gerçekleştirildi.

İlçe pazarlarına kurulan stantlar gün boyu yoğun ilgi görürken vatandaşlar yerel tohuma ulaşmanın mutluluğunu yaşadılar.

İlçe sakinleri yerel tohumun yaygınlaştırılması için ücretsiz yapılan dağıtımlar sebebiyle Büyükşehir Belediyesine teşekkür ederek, “Biz de ürünlerden elde edeceğimiz tohumları komşularımızla paylaşacağız. Çok mutlu olduk. Eski tadı ve kokusu olan sebzeleri çok özlemiştik. Yılmaz Büyükerşen Hocamıza ve tüm emeği geçenlere teşekkür ederiz.” dediler.

  Tohum Takas Günleri kapsamında 23 Şubat’ta Sarıcakaya’da, 29 Şubat’ta ise Han ilçesinde yerel tohumlar vatandaşlarla buluşacak.

Emektar muhtara teşekkür plaketi Emektar muhtara teşekkür plaketi

Kent merkezinde 9 Mart’ta, Üretici Marketlerde ise 12 ve 16 Mart tarihlerinde tohum takas etkinliği düzenlenerek tohumlar ücretsiz olarak Eskişehirlilere ulaştırılacak.

Editör: Mustafa YILDIRIM