Katılımcı Demokrat Mühendisler Grubu Makina Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi’nin 14. Dönem Yönetim Kuruluna adaylığını açıkladı

DSC_0957 

Katılımcı Demokrat Mühendisler Grubu Makina Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi’nin 14. Dönem Yönetim Kuruluna adaylığını açıkladı. Katılımcı Demokrat Mühendisler Grubu adına açıklama yapan Nezihe Hanecioğlu şunları söyledi; “68 Yıllık bir geçmişe sahip meslek örgütümüz TMMOB^ye bağlı Makina Mühendisleri Odası’nın 18 şubesinden biri olan Eskişehir Şube’nin14.Olağan Genel Kurulu  12-13  Şubat 2022 tarihlerinde yapılacaktır. Genel Kurulumuz Eskişehir,Kütahya, Afyonkarahisar ve Bilecik illerimizde yaşayan Makina, Endüstri, İşletme, Uçak, Havacılık, Uzay, Sistem, İmalat-Üretim, Mekatronik, Otomotiv ve Enerji Sistemleri Mühendisliği, Otomobil Mühendisliği ve Teknolojileri, Enerji Sistemleri Mühendisliği ve Raylı Sistemler Mühendisliğibölümlerinden mezun üyelerimizin katılımı ile gerçekleşecektir.

Katılımcı Demokrat Mühendisler olarak biz geçmiş dönemlerde olduğu gibi bu dönemde de meslektaşlarımızın yaşadığı sıkıntılar, şehrimizin ve ülkemizin yaşadığı sorunlara karşı duyarlı olup, problemlerin bilim ve teknoloji ışığında çözülmesi için görüşlerimizi ilgili kurumlar ve basınla paylaştık.

Son iki yılda pandemi nedeniyle daha önce yaşamadığımız bir hayatı deneyimledik. Okullar uzaktan eğitime başladılar. 2 sene önce üniversiteyi kazanan gençler arkadaşlarını hiç görmeden, okula gitmeden, laboratuvarda ya da atelyelerde çalışmadan 3. sınıfa kadar geldiler. Böyle bir dönemin sonuçlarının ne olacağını ve önümüzdeki dönemlerdeki etkilerini hep birlikte göreceğiz.

Yine bu dönemde işyerlerinizde yeni çalışma koşulları uyguladık. Hijyen, mesafe, vardiyalı çalışma, bilgisayar üzerinden toplantılar yapma gibi deneyimler kazandık. Makina mühendisleri olarak özellikle işyerleri ve alışveriş merkezleri gibi yerlerde havalandırma ve temiz hava girişi konularında uyarı ve bilgilendirmelerde bulunduk. .

Pandemi nedeniyle ülkemizde doğrudan yada dolaylı olarak insan hakları ve özgürlükleri kısıtlandı. Ülkemizde pandemi koşullarında yeterli önlemler alınamadı. Son alınan kararlarla pandemi nedeniyle alınması gereken önlemlerde gevşeme yapıldı. Temaslı olma durumunda işe devam edilmesi hem ev halkını hem de çalışma arkadaşlarını riske atmaktadır.

Ekonomide alınan yanlış kararlarla maaşlı çalışan halkımız gibi meslektaşlarımızın da alım gücü düştü. Bununla ilgili olarak devletin 2017 yılında tek taraflı olarakfeshettiği minimum Mühendis Asgari Ücret uygulamasının yeniden devreye alınması ile ilgili hakkımızı aramaya devam edeceğiz.

Ekonomi ve özgürlüklerde yaşanan geriye gidişin yarattığı çok önemli sonuçlarından biriside beyin göçü ve gençlerdeki gelecek kaygısıdır.  Önümüzdeki dönemde geçtiğimiz dönemdekinden daha fazla genç ve öğrenci üyelerimizle iletişimde olup mentorluk ve mesleki eğitimlerle kendilerini geliştirmeleri konularında çalışmalar yapacağız.

Çevreyle ilgili olarak iklim krizi, orman yangınları, fosil yakıtların kullanımının azaltılması, ekilebilir alanların korunması, su krizi gibi problemlerle ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirmek ve yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaştırılması konusunda yapılacak çalışmalara katkı sunmak her zaman olduğu gibi hedeflerimizdendir.

Alpu Ovasına yapılmak istenen termik santral ile bu kentin havasının, suyunun, tarımının ve sağlığının bozulmasına izin vermeyeceğiz. Bu kentin sahipleri olarak; bilimsel veriler ışığında halkımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz. Termik santrale karşı durmak ve engellemek için hukuki mücadelemize de sonuna kadar sürdüreceğiz

Gözden kaçırmayın

Toptan Bijuteri Kullanımında Ürün Ömrü Toptan Bijuteri Kullanımında Ürün Ömrü

Önümüzdeki dönemde de “meslek ve meslektaş sorunlarının, ülke ve toplum sorunlarından ayrılamayacağı” ilkesini esas alan insan odaklı duruşumuzla emek, barış, eşitlik, özgürlük, demokrasi, toplumsal cinsiyet eşitliği kavramlarına inanan, gericiliğin, ırkçılığın ve ayrımcılığın olmadığı bir arada kardeşçe bir yaşamı savunduk ve savunmaya da devam edeceğiz.

Meslektaşlarımıza gerek sertifikalı eğitim programları gerekse yüz yüze yada internet ortamındaki kongre ve seminerler hazırlayarakuzmanlıklarının geliştirilmesini sağlayacağız.

Öğrenci üyelerimizle staj, mesleği öğrenme ve kişisel gelişimleri konusunda çalışmalar yapmaya devam edeceğiz.

Ortak amaçlarımıza doğru yürüyebilmek için, Makina Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesinin 14. Dönem Yönetim Kurulunda görev almaya talip olduğumuzu tüm Meslektaşlarımızın ve Kamuoyunun bilgisine sunarız.

Saygılarımızla

Katılımcı Demokrat Mühendisler Grubu

Nezihe Hanecioğlu

Esra Turan

Hakan Öztürk

Melis Arıcıoğlu

Sertan Doğan

Fatih Karabacak

Gökşin Sayer

Cenk Oskay

Ezgi Aktar Demirtaş

Ferhat Özkan Özer

Serkan Çakan

Serkan Tomris

Görkem Okutan

Cihan Demirtaş