Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç organizasyonun siyasi hesaplarla yapıldığını ifade ederek, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt'un ev sahipliğinde yapılacak organizasyona katılmayacaklarını ifade ettiler.

Yılmaz Büyükerşen ve Ahmet Ataç’ın ortak açıklamasında; Sosyal Demokrasi Derneği tarafından 7 Ocak 2024 tarihinde düzenlenecek “Yerel Yönetimler Çalıştayı” ile ilgili kendilerine konuşmacı olarak yer verilmesine karşın organizasyon planlanırken kendilerine danışılmadığını ve bilgi verilmediği belirtilerek,  “Bu çalıştay planlanırken bu şehrin 20 yılı aşkın süredir yerel yöneticileri olarak bizlere danışma ya da bilgi verme lütfunda bile bulunulmadığını belirtmek isteriz. Öte yandan bu çalıştayın zamanlaması ve yerel seçimlere bu kadar kısa bir süre kala planlanması oldukça manidar ve siyasi hesaplar ile gerçekleştirilecek bir etkinlik olduğunu göstermektedir.” ifadelerine yer verildi.  

Büyükerşen ve Ataç’ın açıklamasının devamı şöyle:

Belirtmek isteriz ki yerel yönetimler gibi köklü, derin bir konuda düzenlenecek bir çalıştay, gerçekleşmeden sadece 4 gün önce duyurulması da doğru değildir. Emrivaki yapılarak, “Ben yaptım, oldu” anlayışı ile düzenlenecek bir etkinlik, verimli olmayacağı gibi rakip siyasi partilerin gereksiz spekülasyonlarını da beraberinde getirecektir. Eskişehir kentleşme anlamında ülkemizin örnek bir şehridir ve yerel yönetim alanında ulusal ve uluslararası üne sahiptir. Nitekim Avrupa Komisyonu’nun "Başarılı Yönetim İçin Uzmanlık Merkezi"nin tespit ettiği "En İyi Demokratik Yönetişim Kristal Ödülü" geçen hafta İstanbul'da yapılan törenle Türkiye için Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile Ankara Büyükşehir belediyelerine verildi. Ödül gerekçesi İyi Demokratik Yönetişimin 12 ilkesine uygunluk olarak belirtilerek, her iki belediyenin bu markayı kullanabilecekleri açıklandı.

Öte yandan Tepebaşı İlçe Belediyesi de dünyada Çevre Oscar'ı olarak bilinen "Ulusal Enerji Küresi Ödülü"nü 2 bin 500 proje içinden kazanmıştır. Bunun yanı sıra “14'ncü Sürdürülebilir Şehirler ve İnsan Yerleşimleri Forumu Akıllı Kent Uygulamaları” alanında "Küresel Model" ödülünü de ilçe belediyesi olarak Tepebaşı'na verilmiştir. 

Her iki belediye de, Eskişehirlileri başarıları ile defalarca kez gururlandırmış, sadece kentimizde değil uluslararasında ve tüm ülkemizce takdir edilen belediyeler olmuşlardır.

Dayanışma ve birliktelik ruhu ile hareket ettiğimiz Eskişehir’de, emrivaki ile düzenlenen organizasyonlar kent geleneğimize yakışmadığı gibi yerel yönetim ilkelerimiz ile de uyuşmamaktadır. Bu duygu ve düşünceler ile “Yerel Yönetimler Çalıştayı” adlı etkinliğe katılmayacağımızı kent halkının bilgisine sunuyor, takdiri Eskişehir halkına bırakıyoruz.

Büyükşehir’den çiftçiye sıvı gübre desteği Büyükşehir’den çiftçiye sıvı gübre desteği

Editör: şenay Yıldırım