Uluslararası Cam Yılı olarak ilan edilen 2022 yılında onlarca sergiye ev sahipliği yapan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, 2023 yılının ilk sergisini de sanatseverlerle buluşturdu. Seramik-cam sanatçısı Sibel Yeşil’in “Kentim Kendim II” adlı seramik sergisi, tarihi Odunpazarı bölgesinde bulunan Büyükşehir Belediyesi Kent Müzeleri Kompleksi’nde düzenlenen görkemli bir törenle açıldı.

Kadını temsil eden portreleri ile birbirinden özel eserler ortaya çıkaran sanatçı Sibel Yeşil, kent ve kadın ögesini bir araya getirdiği realistik eserlerini 41. yaş gününde 41 eserle taçlandırdı. Serginin açılışına Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Senem Ekinci, belediye bürokratları, akademisyenler, öğrenciler, davetliler ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Yapılan açılış büyük ilgi görürken burada konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Senem Ekinci, “Bildiğiniz üzere 2022 yılında Büyükşehir Belediyesi olarak çok özel sergilere ev sahipliği yaptık. 2023 yılında da yine sanata ve sanatçıya olan desteğimiz artarak devam edecek. Bugün çok anlamlı bir sergide bizleri buluşturan değerli sanatçı Sibel Yeşil’e çok teşekkür ediyorum. Bir şehir plancısı olarak böyle bir serginin açılışını yapmaktan mutluluk duyuyorum. Ayrıca Sibel hanımın bugün doğum günüymüş. Kutluyor, emekleri ve bu sergide herkesin mutlaka görmesi gereken kıymetli eserleri için de teşekkür ediyorum.” dedi.

Seramik sanatçısı Sibel Yeşil de Eskişehir ile kadın figürlerini birleştirdiği sergi nedeniyle çok mutlu ve heyecanlı olduğunu belirterek, “Her gün yürüdüğümüz sokaklar, içinden geçtiğimiz caddeler insanların ardı arkası kesilmez bir akışta hareket ettikleri kent yaşamı ve bu yaşamda türlü zorluklara ayak uyduran kadın. Daha çok kadın ve sokakları işlediğim eserlerimde gerçek görüntüleri değil onların zihnimizde uyandırdığı duyguları birbiriyle birleştirerek ele aldım. Her bir eserimde kadını temsilen kendi portrelerimi içsel duygularımın yüzüme vurduğu ifadelerle resmettim. Yaşadığımız kentin topografik şeklini ve kadın ögesini realistik izahı lekesel desenlere dökerek harmanladım. Eserlerimde yaşadığım şehrin ortasından geçen Porsuk nehrini mavi renk olarak kullanırken, tema renklerimde siyah-beyaz tonlarını kullandım. Bu sergiyi 41. yaş günümde 41 eser ile siz sanatseverlere sunuyorum. Büyükşehir Belediyemize ev sahipliği için de çok teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmalar sonrası serginin açılışı yapıldı. Sanatseverler eserleri dikkatle incelerken sergi, 29 Ocak’a kadar Kent Müzeleri Kompleksi Sergi Salonu’nda ziyaret edilebilecek.

           

Editör: Mustafa YILDIRIM