Eskişehir Lokanta ve Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Bahar Bilen girdi maliyetlerinin sürekli artması nedeniyle sıkıntılı günler geçiren küçük esnafın yüzde 7’lik KDV yükünü taşımadığının altını çizdi.

Bilen, “Lokantacı esnafı olarak temel gıda ürünlerindeki KDV indiriminin sektöre hizmet veren esnafımız için de uygulanmasını istiyoruz.

Lokantacı esnafı olarak temel gıda ürünlerini yüzde 1 ile alıyoruz. Ancak bu ürünleri satarken yüzde 8 KDV uygulanıyor.  "Buradaki yüzde 7'lik fark tamamen esnafımıza yansımaya başladı.

Devletimizin gıda ürünlerinde KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmesi enflasyonla mücadelede tek başına yeterli olamayacaktır. Burada tablonun bütünü olarak esnafın da KDV indirimine dahil olması gerekiyor.  Lokanta, çay bahçesi, kafeterya, pastane gibi yemek hizmeti sunan yerlerde KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi  tüketicilere sağlayacağı 7 puanlık avantaj açısından da önemli olacak.

Tepebaşı Belediyesi’nden Hal Camii  için Açıklama Tepebaşı Belediyesi’nden Hal Camii  için Açıklama

 SEKTÖR OLARAK "SIKINTILI BİR SÜREÇTEYİZ"

Pandemi sürecinde zar zor ayakta kalma mücadelesi derken o iki yılın birikimi ve üst üste gelen zamlar ile karşı karşıya kaldıklarını aktaran Bilen, buna birde yüksek enerji girdi maliyetleri eklenince esnaf olarak ayakta kalma mücadelesi verir olduk.

  KDV ile ilgili sorunu  ilgili bakanlıklara iletik. Çözümü içinde girişimde bulunduk, "sektör temsilcileri olarak bizler KDV'nin yüzde 1'e çekilmesini istiyoruz."Esnafımız da KDV indiriminden yararlanmalıdır”