Eskişehir Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimler Odası ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlık Şubesi tarafından   Valilik Meydanında  düzenlenen ‘Ev Hayvanı Kimliklendirme Etkinliği’ ne Eskişehir Vali Yardımcısı Ali Çetin, İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, Oda Başkanı Erdinç Yuva, Veteriner Hekimler, Hayvan Koruma Dernek Temsilcileri ve  Hayvan sahipleri katıldı.

Yapılan etkinlikte konuşma yapan Eskişehir Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimler Oda Başkanı Erdinç Yuva, “Sahipli kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesi işlemleri, 26.02.2018 tarihli Kedi, Köpek ve Gelinciklerin  Kimliklendirilmesi  ve  Kayıt  Altına  Alınmasına  Dair  Yönetmelik  ve 22.04.2022 Kedi, Köpek Ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi Ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamında yürütülmektedir.

Ev hayvanı kimliklendirmesinde ilimiz genelinde 56 veteriner kliniğinde faaliyet yürütmekteyiz. Veteriner Hekimler olarak patili dostlarımızı bir birey olarak görmekteyiz. Bu sebeple can dostlarımızın kayıt altına alınmasını hayvan sahiplerimizden talep etmekteyiz. Biz Veteriner Hekimler ilimiz ve ülkemiz genelinde hayvan ve halk sağlığının her alanında gece gündüz demeden hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz.

İlimizde kimliklendirme işleminin, 2021 yılı Nisan ayında başladığını belirten Yuva, “İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze bağlı İlçe Müdürlükleri  ile Eskişehir Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimler Odasına bağlı Yetkilendirilmiş Veteriner klinikleri marifetiyle yürütülmektedir. 

Ev hayvanı kimliklendirme programı kapsamında, ev hayvanlarımızın sırt bölgesine deri altına mikroçip yerleştirilip, bu mikroçip numarası Ev Hayvanı Kayıt sistemine kayıt edilerek, ev hayvan sahibine pasaport düzenlenip teslim ediliyor.

Patili dostlarımıza uygulanan mikroçip ile sahipli kedi ve köpeğimize ait aşılama, cerrahi müdahaleler, sahip değişiklikleri gibi bilgiler takip edilebilme imkanı sunmaktadır. Aynı zamanda yapılan uygulama ile kayıt altına alınmış olan ev hayvanların sokağa terk eden hayvan sahipleri tespit edilerek, ilgili mevzuatlar kapsamında idari yaptırımlar uygulanacaktır. Böylelikle birçok problemle karşılaştığımız sokak hayvanı popülasyonunda azalma olması değerlendirilmektedir.

Bu nedenlerle ev hayvanı sahiplerinin 31.12.2022 tarihine kadar kedi ve köpeklerini, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize veya yetkilendirilmiş Veteriner Kliniklerine başvurarak kayıt altına aldırması önem arz etmektedir.’’  diyerek ev hayvanı kimliklendirmesinin önemine dikkat çekti.

Gençlere kitap okumayı özendiren atölye Gençlere kitap okumayı özendiren atölye

              

Yapılan etkinlik sahipsiz hayvanların ilimizde takibini yapan Hayvan koruma derneklerinde görevli yerel hayvan koruma görevlilerine, sokak hayvanlarına dağıtılmak üzere Eskişehir Valiliği ve Eskişehir Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimler Odası tarafından temin edilen mamaların dağıtımı ile tamamlandı.