İYİ Parti Eskişehir İl Başkanı Eren Ekmen, 2 polis memurunun intiharı ile ilgili şu açıklamayı yaptı;

İYİ Parti Eskişehir İl Başkanı Eren Ekmen, 2 polis memurunun intiharı ile ilgili şu açıklamayı yaptı; "   Eskişehir’de son 3 gün içinde meydana gelen Emniyet teşkilatımızda görevli 2 polis memuru arkadaşımızın intiharı bizleri derinden yaralamıştır.

       Eskişehir Valiliğinde görev yapan Murat A.ve Valilik özel kalemde görevli Komiser Ahmet Ş. Üç gün arayla intihar etmeleri zihinlerde bazı soru işaretleri bırakmıştır.

       2021 yılında intihar vakalarında meydana gelen artış konunun vahametini ortaya koymaktadır 2021 yılında Türkiye genelinde intihar eden polis memuru sayısı 100 dür.2022 yılının ilk ayında ise bu rakam 6 olarak kayda geçmiştir.

Polislik meslek grupları içerisinde intiharlarda en riskli grup olarak belirtilmektedir.Meslek olarak kendi içerisinde bulunduğu koşullar değerlendirildiğinde çeşitli faktörler ön plana çıkmaktadır.Örneğin son zamanlarda teşkilat içerisinde vukuu bulan mobing ,ağır çalışma şartları,ekonomik nedenler,aile içi huzursuzluklar,ruhsal problemler ve diğer sebepler teşkilat içerisinde çalışan emniyet mensuplarını olumsuz etkilemektedir.

İçişleri bakanlığı polis intiharlarını “Polislerimiz borcu yüzünden yada psikolojik sorunları nedeniyle intihar etmişlerdir” denilerek konu kapatılmaktadır. Emniyet teşkilatımızda görev yapan polis memurlarının asıl sorunlarına çare olmak istenmemektedir.  

Emniyet teşkilatımızda çalışan polislerin intiharlarının önlenmesi için bazı konuların acilen ele alınıp çözülmesi gerekmektedir.

Gözden kaçırmayın

Engellilerin sorunu artarak devam ediyor  Engellilerin sorunu artarak devam ediyor 

1-    Polislerimizin ekonomik şartlarının iyileştirilmesi ve bekledikleri 3600 ek göstergelerinin bir an önce verilmesi

2-    Çalışma saatlerinin güncellenerek yeniden belirlenmesi izin ve istirahat kullanımında yasal olarak yeniden düzenlenmesi

3-    Teşkilat içerisinde meydana gelen ve sıralamada önemli yer teşkil eden mobing uygulamasının bir an önce kaldırılması

Emniyet teşkilatımızda gecesini gündüze katarak çalışan, huzur ve güvenliğimizin teminatı polislerimizin iyi şartlarda sağlıklı çalışma koşullarının  sağlanması ve  Türk milletine iyi ve kaliteli hizmet vermelerini temenni ederek bu tür üzücü olayların olmamasını dileriz"