Eskişehir Kesk Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Faik Alkan, “Toplam 17 milyon 550 bin ülke emekçisine sadece % 25 zam!

TÜİK tarafından açıklanan rakamlar iktidarın yıllardır sürdürdüğü yaşanan gerçek enflasyonu perdeleme, enflasyonu düşük göstererek milyonlarca çalışanın maaşını, ücretini düşük gösterme politikasının ürünüdür.

Dolayısıyla iktidarın “enflasyonu düşürdük” açıklamalarının, Cumhurbaşkanı’nın sahte TÜİK rakamlarının üzerine birkaç puan koymaktan ibaret “müjdesinin” hiçbir karşılığı yoktur.

Hükümet, TÜİK, Memur Sen sizler hangi ülkede yaşıyorsunuz? Sadece Asgari ücretin açıklandığı 22 Aralık tarihinden bugüne geçen 10 günde A’dan Z’ye her şeye en az %25 zam yapılmışken, sizler adeta bizim aklımızla dalga geçer gibi bir zam oranına imza attınız. Tarih bu günleri yazarken sizleri mahkum edecektir. Sizlere soruyoruz:

-Asgari işçi ücreti %55 artırılırken asgari memur maaşının ve emekli aylığının % 30 artırılması büyük adaletsizlik, haksızlık, insafsızlık ve ayrımcılık değil midir?

-Bu tutum eşitlik ve sosyal devlet ilkesinin açıkça ihlali değil midir?

-Yoksulluk sınırı 26.124 iken bizleri açlığa mahkum etmek için özellikle bir politika mı hayata geçiriyorsun?

Geldiğimiz noktada devlet dairelerine  “bu işyerinde asgari ücret uygulanmaktadır” tabelaları asılmasına ramak kalmıştır.

Alkıştan elleri yorulan memur sen başkanı, kamu emekçileri seni de unutmayacaktır!

Sırtını iktidara dayayan, tüm işlevi kamu emekçilerinin mücadelesini bastırmak, ehlileştirmek olan, iktidarın ideolojik aparatçığı, yalvaran, el açan MEMUR SEN, emekçilerin yoksullaşmasının iktidarla birlikte suç ortağıdır.

KESK olarak, iktidarlardan icazet beklemek yerine her zaman olduğu gibi insanca yaşamaya yetecek ücret için “Hak verilmez, mücadele ile alınır” şiarı ile tüm yurtta alanlardayız.

Ya mücadelemiz ile insanca bir yaşam hakkını alacağız ya da açlığa mahkum olacağız.

Tüm kamu emekçilerini ve emeklileri bugünün acil talebi olan en az asgari ücret artışı talebine olduğu kadar en temel talebimiz olan insanca yaşamaya yetecek yoksulluk sınırı üzerinde ücret talebine sahip çıkmak için omuz omuza vermeye çağırıyoruz”

Editör: Mustafa YILDIRIM